Genel Kültür

15 Temmuz Darbe Gecesi’nde Neler Yaşandı? Özet

15 Temmuz’da Neler Yaşandı?

15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün (Fetullahçı teröt örgütü) Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini bozmayı hedef alan hain darbe girişiminin altıncı yıldönümünde, 15 Temmuz şehitleri anılıyor. Peki o gün ne oldu? İşte 15 Temmuz gecesi yaşananlar..

15 Temmuz’da Sırasıyla Yaşanan Olaylar

15 Temmuz; Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler tarafından yapılan başarısız darbe girişimi 15 Temmuz 2016 gecesinde yaşanılan acı ve korku gün olarak zihinlerimize kazındı.

Darbeci askerler gece saat 03:00-06:00 sularında darbe yapmayı planlıyordu. Fakat işler istedikleri gibi gitmedi. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın bu planı istihbarat olarak bilgi edinmesiyle darbe girişimini erken saate çekmek zorunda kaldılar.

15 Temmuz gecesi saat 22:00 civarında İstanbul Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bir grup darbeci Jandarma Genel Komutanlığı askerleri tarafından trafiğe kapatıldı. Köprülerin trafiğe kapatılmasıyla aynı esnada Başkent Ankara’da F-16 tipi savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Gardiyan Nedir, Nasıl Olunur?

İncirlik Üssü’nden bir yakıt ikmal uçağı görevlendirildi, bu yakıt ikmal uçağının amacı savaş uçaklarının uzunca bir süre havada kalmasını sağlamaktı. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bütün emniyet mensupları aranarak acil göreve çağrıldı. Aynı dakikalarda Milli İstihbarat Binasına askeri bir helikopter ile ateş açıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nda bulunan güvenlik görevlileri açılan ateşe karşılık verdi. İstanbul’da ise Atatürk Havalimanı trafiğe kapatılarak, sadece iniş yapacak olan uçaklara izin verildi.

Yaşanan bu hareketlilikte TSK(Türk Silahlı Kuvvetleri) mail adresinden ülkedeki basın mensuplarına  “ülke yönetimine Yurtta Sulh Konseyi tarafından bütünüyle el konulmuştur” içeriğinde bir mesaj gönderildi. Mesaj gönderildiği anda TRT 1 canlı yayını kesilerek haber spikeri Tijen Karaş’a Yurtta Sulh Konseyi adına düzenlenmiş bir darbe metni okutuldu.

15 Temmuz Darbe Gecesi'nde Neler Yaşandı? Özet 1 – tijen karas metin okuma

15 temmuz darbe gecesinde bildiri okunmaya zorlanana TRT spikeri Tijen Karaş

Askeri hareketlilik yaşandığı o anlarda Marmaris’te bulunan Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN kanalında görüntülü telefon görüşmesiyle canlı yayına katıldı ve yapılan darbe girişiminin TSK tarafından yapılmadığını belirterek tüm halkı meydanlara, köprülere ve havalimanlarına davet etti. Tüm illerde ve ilçelerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın emriyle camiilerden sela okundu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'de en çok süt üreten iller

Gece saat 01:00 itibariyle darbe girişiminde bulunan tüm kişilere resmen soruşturma başlatıldı ve göz altı kararı alındı. O dakikalarda  Ankara Emniyet Müdürlüğü darbecilerin  kullandığı savaş uçakları tarafından bombalanarak saldırı belirli aralıklarla tekrar tekrar yapıldı. Saat 02:00 gibi Ankara’da darbecilerin kontrolündeki iki helikopter, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 savaş uçağı tarafından vuruldu ve düşürüldü.

O esnada Cumhurbaşkanı’nın daveti üzerine sokağa çıkan halk ile darbeci askerler arasında çatışma çıktı. Çıkan çatışmalarda birçok vatandaş hayatını kaybetti. AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) reklam kampanyalarını hazırlayan Erol Olçak’da o gece hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan biriydi.

Aynı dakikalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi bombalandı. Ve meclise yapılan bu bomba saldırısı 4 defa tekrarlandı. Saat 03:20’de İstanbul’daki savaş uçakları da alçak uçuş yapmaya başladı. 03:30 saatlerinde darbeciler tarafından Doğan Medya Merkezi basılarak CNN Türk kanalının yayını kesildi, Hürriyet’in basımı durduruldu, Digiturk’un yayını durduruldu, TÜRKSAT Gölbaşı tesisleri bombalandı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Bu sıralarda Cumhurbaşkanlığı Sarayını ele geçirmeye çalışan darbeci askerler, polisler tarafından tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 04:00 sularında yolcu uçağıyla İstanbul’a indi ve Atatürk Havalimanı’nda bir basın açıklaması düzenledi.

Saat 06:40 civarında Boğaziçi Köprüsünde bulunan darbeci askerler silahlarını yere bırakarak teslim oldu. Aynı esnada Türk Telekom binasında bulunan darbeci askerler teslim olarak yenilgilerini kabul etti. Askeri kule öğrencilerinden 80 kişi göz altına alındı. Genelkurmay Başkanlığını rehin alan 250 asker gözaltına alındı, 17 darbeci öldürüldü.

Son olarak Genelkurmay Başkanlığı’nı kontrolü altına alan darbecilere operasyon yapıldı. Bu operasyonda 700 silahsız er ve erbaş teslim oldu.

15 Temmuz Darbe Gecesi'nde Neler Yaşandı? Özet 2 – 15 temmuz nobet

15 temmuz darbe gecesinden sonra halk 1 ay boyunca her akşam nöbet tuttu

Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından tehlikenin geçmediğini söyleyen siyasilere kulak veren halk 1 ay boyunca her gece meydanlarda nöbet tuttu.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak