Edebiyat

Makale Yazarlığı: Özgün Yazı Nasıl Yazılır?

Makale yazarak hatırı sayılır bir kazanç elde etmek mümkün mü? Ek iş,ikinci iş olarak düşünülen bu iş artık tek başına bir çözüm olarak düşünülüyor. Aylık asgari ücret kadar geliri hedefleyen, üniversite mezunu ve mesleğinde iş bulamayan (işsiz) kişiler için zor ama bir o kadar değerli,güzel bir uğraş. Yazarlığın kapısını açabilir mi bilemeyiz ama özellikle atanamayan öğretmenlerin, bilgi ve kültürlerini paylaşıp, karşılığında para kazanabilme ihtimali açsından bir seçenek. Bunu hayali miktarlara ulaştırabilmeyi düşünmeden, gerçekçi bir çalışma temposuyla yapmak mümkün. Çünkü büyük haber sitelerinden, irili ufaklı bloglara kadar hemen her konuda yazı gereksinimi var. Talep gören yazılar ise özgün ve belli başlı kurallara göre hazırlanmış yazılar. Özgün olacak, güvenilir ve kaynağı belli yazılar olacak. Özgün yazı nasıl yazılır, yazının biçimsel özellikleri nasıl olur, etkili alt başlıkların özellikleri gibi konularla başlamak en iyisi.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kaşgarlı Mahmud Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

İlk önce Özgün Yazı Üzerine başlıklı yazıyı okumanızı öneririz. Yazmaya yeni başlayan, herhangi bir altyapısı olmayan kişiler için bBu seviyede bir yazı hazırlamak için kuşkusuz daha çok bilgiye ihtiyacı var. Ancak yazıda özellikle özgün yazının önemi, büyük yazarların yazma ortamları ve esin kaynakları hakkında çok faydalı bilgiler bulacaksınız. Bununla birlikte özellikle atanamayan,ücretli öğretmenler için bu yazı,  farklı bir deneyime kapı aralamanın ipuçları olarak okunabilir.

Özgün yazı yazmak makalenin konusuna hakim olmakla başlayıp,  sahip olunan genel kültür donanımıyla desteklenip,  dil bilgisi kurallarına uyularak ekrana aktarılma sürecdir. Okuyucular ekranda gördüğüyle ilgilenecektir. Yazarın nasıl ve hangi koşullarda yazdığını merak etmez. Aradığı bilgidir. Peki ama özgün yazı neden kıymetlidir, bu özgün yazı ısrarı nedir?

Bunu da Okuyabilirsin...  Sabahattin Ali Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Neden özgün yazı, özgün yazı şart mı?

İnternet isteleri, belli konularda okurlarına faydalı içerik sunarak okur kazanırlar. Özellikle kişisel fikirlere bağlı olanları için bilgi tekrarının okuru yok denecek kadar azdır. Altın yükselecek mi, altında yükseliş bitti mi ya da altın daha ne kadar yükselecek sorularına  verilen yanıt aşağı yukarı aynı mivhalde olsa bile farklı şekilde ifade edilmesi gerekecektir. Okurun seçimine sunulacak yazı mağazada aynı marka, model ve renkteki pantolonlar gibi olmamalıdır. Zaten birini giyen müşteri diğerini denemyecektir. Özgünlük bu nedenle önemlidir ve okurun bu tercihini değerlendirip, ilk sayfalarda yer veren Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarıdır. Bu sistemlerin tercihi de okuru internette daha fazla tutmaktır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kaynaklar:
https://www.r10.net/makale-alimi-amp-satisi-makale-yazarlari/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak