Eğitim

Bayburt’ta üniversite okunur mu?

Hani derler ya, ‘Havası sert insanı mert’ diye… İşte, Bayburt’ta öyle diyarlardan… Bayburt, küçük ancak huzurlu bir il. Bu şirin ilimizin sosyal medyadaki geyiği bitmek bilmez. Peki, sosyal medyada yazılıp çizilenler bir abartı mı yoksa gerçek mi? Bayburt’ta üniversite okunur mu? Sizler için derledik…

Öncelikle şehrin coğrafi konumundan söz edelim. Bayburt, Doğu Karadeniz’de yer alır. Kuzeyinde Trabzon, doğusunda Erzurum, güneyinde ise Erzincan bulunur. Otobüs ile Bayburt’tan Trabzon’a iki buçuk saatte, Erzincan ve Erzurum’a ise 2 saatte gitmek mümkün.

Yazımızın başında da ifade ettik. Bayburt nüfus olarak küçük bir il. Toplam nüfusu 82 bin dolayında. Yüz ölçümü olarak da küçük bir olan Bayburt’ta günlük işlerin halledilmesi çok fazla zaman almıyor. Bu yönüyle meseleye olumlu yönden de bakmak mümkün.

Bunu da Okuyabilirsin...  ÖSYM AÇIK UÇLU SORULARLA DENEME SINAVI

Bayburt'ta üniversite okunur mu? 1 – bayburtta kış

Bayburt’taki sosyal imkanlara gelince; şehirde giyim üzerine çok sayıda mağaza var fakat, birkaç tane büyük alışveriş mağazası bulunuyor. Bunlardan bir tanesi LC Waikiki. Bayanlar için kişisel bakım ürünleri satan Gratis de Bayburt’ta mevcut. Öğrencilerin zaman geçirebileceği mekanlara gelince; Osmanlı Kahvecisi, Yemen Kahvesi, Gönül Sarayı gibi mekanlar ve bunların yanı sıra yerel düzeyde birçok güzel cafe var. Ayrıca şehirde bulunan ‘Yenişehir Parkı’ gerek öğrenciler gerekse yerel halk tarafından çok tercih edilen son derece güzel bir park.

‘Büyük şehirde yaşadım, aşırı sosyal kişiliğim var. Gezmeden, tozmadan duramam’ diyorsanız Bayburt’a sığamazsınız… Beklentileriniz olağanüstü değilse, Bayburt’ta üniversite okumak sizin için pek sorun olmayacaktır.

Bayburt'ta üniversite okunur mu? 2 – bayburt üniversite kampüsü

Bayburt’ta barınma noktasında ise öğrencilerin ev bulmada sorun yaşadığını ifade etsek yanlış söylemeyiz. Şehirde KYK’nın kız ve erkek öğrenciler için yurdu bulunuyor. Bunların dışında şehir merkezinde üniversiteye yakın çok sayıda özel yurt ve apartlar bulunuyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  İşbaşında Eğitim Yöntemleri

Şehrin güvenliğine ve huzuruna dair de birkaç cümle kurmak gerekirse… Şu örnekten yola çıkmak isabetli olacaktır. Evet, Bayburt’ta pazar ürünleri gece de pazar yerinde bırakılıyor ve herhangi bir problem olmuyor. Zaman zaman sosyal medyada paylaşılan bu durum bir efsane ya da abartı değil gerçek.

Bayburt'ta üniversite okunur mu? 3 – Screenshot 3

Bayburt’a dair gözlemlerimizi sizlere iletmeye çalıştık. Son söz… Bayburt’ta üniversite okumaya gelenlerden duyulan ilk söz ‘Sene sonunda geçiş yapacağım’ olsa da, zamanla şehri severek üniversiteyi tamamlayan ve veda vakti geldiğinde içinde büyük bir hüzün olan nice öğrenciler var. Aslında üniversiteyi keyifli kılacak faktörlerden en önemlisi belki de arkadaş ortamı. Nerede olursanız olun, arkadaş ortamını oluşturduktan sonra her şey sizin için çok daha keyifli hale gelecektir. Kalın sağlıcakla!

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak