Off Road, Yol Dışı anlamına gelmektedir. Off Road’un ortaya çıkmasının nedeni, normal araçların ulaşamadığı yerlere ulaşma fikridir. Doğa ve motor sporları kategorisindeki off road, başlangıçta  devletlerin sınır güvenliği amacıyla,  kara araçlarıyla gidilemeyen yerlere ulaşmak için kullanılmıştır. Her geçen zaman daha da gelişen Off Road daha sonraları uzak iş sahalarına erişmek için kullanılan Off Road, daha sonraları da hobi amaçlı bir spor haline gelmiştir..Bu yönüyle off road arazi araçlarıyla doğada engelleri aşmak, beraberlik ve grup çalışması şeklinde gerçekleştirilen bir doğa sporudur.

Off road sadece yarışma değil aynı zamanda arazide yol almaktır. İlk zamanlar standart 4×4’lerle yapılan bu spor, günümüzde modifiye edilmiş ve off road donanımlarıyla güçlendirilmiş 4×4’ler ile yapılmaktadır.

Off Roadın bir spor dalına dönüşmesi, salt doğaya karşı verilen bir mücadele olması değildir. Bir takım işidir. Ekip ruhu ile yapılması, erişilmez yolların aşılması değil, doğaya uyumlu, doğanın bir parçası olabilme çabasıdır.

İlginizi Çekebilir.  Siyanürle Altın Çıkarılması Niçin Zararlıdır?

Off Road Yarışları

Birtakım engellerle zorlaştırılmış ağır parkurlarda, bu engelleri  4X4 araçlar kullanılarak en kısa zamanda aşma yarışıdır.  Off-Road, derin su geçişleri, çamur ve bataklık parkurlar, kaya tırmanışları, dik rampa ve inişler gibi, normal araçlarca aşılması olanaksız engelleri geçmeye yönelik yarışları ile, zevkli seyir olanakları sağlayan bir spordur. Seyirci ve basın açısından bakıldığında, tüm yarışan araçları aynı anda görme olanağı sağlayan etapları, ve bazı engellerde yoldan çıkmalarına ya da devrilmelerine karşın, el birliği ile yarışa devam ettirilen araçların ilginç görüntüleri ile, seyredenlere heyecanlı anlar yaşatır.

Diğer motorsporlarında olduğu gibi Off Road yarışmalarında da bir takım güvenlik önlemi gerekmektedir. Yan yatmaların olasılığı yüksek olan sporda güvenlik kafesi dediğimiz Roll-cage önemli bir faktördür. Bunun yanında yarış koltuğu, sabit yangın söndürücü, 4 noktalı emniyet kemeri bu güvenlik önlemlerinden bazılarıdır.


İlginizi Çekebilir.  Gürültü Kirliliğinin Olumsuz Sonuçları

Off Road sporu, doğaya karşı verilen mücadelede ekiplerin rekabeti söz konusudur.  Bu sporda galip gelen araç değil arazide uygulanan sürüş, deneyim ve hakimiyettir.
Off Road Nedir? 1 – Off Road keyfi

Spor faaliyetleri kurallı, planlanmış bir yarış olmak zorunda değildir. Dileyen ekipler, hafta sonu belirli gruplar ile de bu sporu gerçekleştirebilir. Bazı kitleler doğa içerisinde beraber hareket ederek gezerken bazı kitleler ise drift hareketleriyle hoş görüntüler yansıtmaktadır. Fakat asıl amaç derin sulardan, ağır çamurlardan, bataklıklardan ve benzer zorluklardan kurtularak hoş görüntüler sunulmaktadır.

Off road  araçları çoğunlukla dört tekerden çekişlidir. Buna karşın iki tekerden çekiş sistemi yok denecek kadar azdır. Bu araçlarda iki farklı dört çeker sistem vardır. Genellikle parkurlarda gördüğümüz araçlar sürekli dört çeker olarak tercih edilirler buda müsabaka esnasında tüm sürücüler tarafında tercih edilir zaten. Fakat isteğe göre 4 tekerden çekiş seçeneği sağlama özellikli olan araçlar günlük hayatta kullanmak için asfalt gibi düz ve kuru zeminlerde ki tekerden çekiş seçeneği ile gereksiz güç sarfiyatını engeller. Böylece Normal yol koşullarında da kullanılabilir hale gelmiş olurlar. Off road yapmak için tasarlanmış bir araç mutlaka arazi şartlarına göre doğru lastik ile kullanılmalıdır. Çamurlu parkurlar için çamur lastikleri, asfalt için asfalt lastikleri tercih edilmelidir. Böylece en iyi verim alınır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Orman Yangınlarının Nedenleri ve Sonuçları

Yorumlar

Yorumlar