Çevre

Ahşap Yapıların Avantajları ve Sağlığımıza Katkıları

Ahşap yapıların avantajları ve sağlığımıza katkıları, görünen ve somutluk taşıyan bir durumdur. Sağlık, estetik ve çevre açısından ahşap evler çok doğru tercihtir. Ahşabın güzelliği ve estetik sunumu, onu çağın getirdiği teknolojiyle portatif ve hızlı oluşturma avantajına karşı korumakta. Daha açık bir ifadeyle ahşap yapılar teknolojinin sunduğu olanakları kendi perspektifinde tolere etme özelliğine sahiptir.

Yaygın bir kanı olarak, yapılarda ahşap kullanımı ormanlara zarar vermekte hatta ormanların yok olmasına neden olmakta. Oysa ki ahşabın kullanılmasıyla ormanlar yok olmak şöyle dursun, bilinçli bir tüketim ve koruma stratejisi ile ormanlar daha da gelişmektedir. İstatistiklere de yansıyan bu gerçeği destekleyen en önemli örnek; ahşap ev başta olmak üzere ahşap yapı ürünlerini en çok kullanan ülke olan Amerika’dır.

ABD’de ormanların her yıl kesilen miktarının % 23’ü kadar orman büyümekte olduğu ve kesilen her 100 ağaca karşılık 125 ağaç yetiştiği bilinmektedir. Bu durum ormanlara verilen önemin sistemleşmesi, denetlenebilir, ölçeklenebilir bir uygulama bütününün eseridir. Aynı şekilde ahşap yapıların avantajları noktasında önemli bir göstergedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Atık Pillerin Zararları Nelerdir, Atık Pilleri Ne Yapmalıyız?

Günümüzde, insan sağlığı ve konforu yönünden ahşaptan daha alt seviyelerde olan beton, çelik vb. yapı gereçleri  giderek ahşap konutlara yönelmeye neden olmaktadır. Depreme dayanıklı, ısı yalıtımı yüksek olması, yangına karşı dayanımı (Tersi bilinir), kolay işlenebilir olması, çabuk montajlanabilmesinden dolayı ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde artık ahşap ev tercihi yapılmaktadır. Türkiye’de ise, geleneksel kültürümüzün ahşaba dayanmasına rağmen ahşap konutlar daha yeni yeni tercih edilmeye başlanmaktadır.

Sıkı durun, şu anda gelişmiş ülkelerin insanları, deprem bölgelerinde ahşap konutlarda oturuyor. Ahşap evler, son teknolojik sistemlere depreme en dayanıklı yapılar haline getiriliyor. Böylelikle, depreme karşı betonarme konutlara oranla, üç dört kat daha fazla dayanıklı hale geliyor. Ahşap taşıyıcı sistemin esnek davranışı, malzeme olarak ahşabın kullanılması ve panellerin birleşme detaylarındaki özellikler nedeniyle deprem yükleri yumuşatılmakta ve etkisiz hale getirilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ormancılık Nedir? Türkiye'de Ormancılık Hakkında Kısa Bilgi

Ahşap evler başta olmak üzere, yapılar ve yapı ürünlerinde ahşap kullanımı sağlık açsından önemlidir. Bu çok önemli özellik, ahşabı vazgeçilmez yapmaktadır. Depremlere karşı korunaklı evler yapmak, depremlerden sonra can kaybını en aza indirmek için ahşap tercihi düşünülmelidir. Ayrıca sadece evler, barınma yerleri için değil kullanılan çeşitli araç gereçlerde de ahşap tercihi yaygınlaşmaktadır. Tüm bunlara ek olarak ahşap kullanılan yapılar ve yapı eklentileri dekoratif açıdan artı değere kavuşmaktadır.

Ahşap Evlerin Avantajları

Çevre dostu ve ekolojik yapı malzemeleri günümüzdeki yapı tercihlerinde belirleyici olmaktadır. Günümüzde ahşap malzemeler ve kütükler kullanarak ev inşa etmeyi seçen insan sayısı giderek artıyor. Dayanıklı, çevre dostu, sıcak ve güzel bir evde yaşamak isteyenler için ahşap bir evde yaşamak fikri belirleyici oluyor. Ahşap evler artık herkes için modern, prestijli ve benzersiz evler haline geldi. Ahşap, temel yapı malzemesi olarak, insanlar kendileri için evler inşa etmeye başladığından beri kullanılmaktadır. Dahası, ahşap sağlam ve güvenilir bir yapı malzemesidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Maden İşletmeciliği ve Çevre Sorunları

Ahşap evlerin en önemli özellikleri uzun ömürlü olmaları, harika görünümleri ve aynı zamanda ucuz ve hızlı bakımlarıdır. Ahşap binaların gürültü azaltma, ısıtma ve soğutma maliyetleri, yüksek bina standartları ve enerji verimliliği gibi birçok faydası vardır. Günümüz tüketicisi daha yeşil bir yaşam sürdürmek için çaba harcadığından, ahşap evler hayatımıza geri dönmekte ve yüksek kaliteli ve sağlıklı evlerde yaşama fırsatı sunmaktadır. Doğu Avrupa ve İskandinavya’da pek çok kütük ev bulunmaktadır. Modern teknolojilere uygun olarak inşa edilmiş ve uygun şekilde bakımı yapılmış ahşap bir ev yüzyıllar boyunca dayanabilir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak