Öncelikle yazımızın başında lifli besinlerin neler olduğunu ifade edelim ardından da yararlarından bahsedelim.

Lifli besinleri iki ayıralım. Suda çözünen ve çözünmeyen lifler… Suda çözünen lifler kan ile ilgili sağlık sorunlarına karşı etkilidir. Suda çözünmeyen lifler ise sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Suda çözünen lifli besinlere örnek olarak; nohut, mercimek, kayısı, armut, erik, yulaf, bezelye, çilek ve ananası verebiliriz. Suda çözünmeyen lifli besinlere örnek olarak ise şunları örnek verebiliriz; pancar, havuç, lahana, mısır, biber, salatalık, domates, üzüm, portakal, kavun, çavdar, badem, ceviz, buğday.

Lifli besinlerin faydaları

Liflerin en önemli faydalarından bir tanesi hem koruyucudur hem de tedavilere katkı sağlar. Fazla kiloların verilmesinde de yardımcıdır. Sindirim sistemini düzenler. Düzenli lif tüketimi kabızlığı engeller. Diyetlerde lifli besinler yaygın olarak kullanılır. Sağlıklı bir yetişkinin günde yaklaşık 30 gram kadar lifli besin tüketmesi tavsiye edilir.

İlginizi Çekebilir.  Evde Uygulanabilecek Doğal Maskeler

Suda çözünen lifler kan şekerini sabit tutar ve kötü kolesterolü düşürür. Suda çözünen lifler ise kabızlığı giderir, hemoroidi önler.


Lifler kalp damar sağlığı için faydalıdır. Bağırsak hareketlerini düzenler. İltihapların azalmasına yardımcı olur. Tansiyonu düzenler. Tokluk hissi verir. Kötü bakterileri azaltır. Colon poliplerini ve kanser faktörlerini azaltır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Lifli besinlerin zararları var mı?

Kısa süre içinde fazla lifli besinler tüketmek gaz, şişkinlik ve karın kramplarına yol açabilir. Çok fazla lifli besin tüketmek ya da doğrudan aşırı saf lif yemek çinko, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi minerallerin vücut tarafından tam olarak emilmesini engelleyebilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Lupus Hastalığı Nedir? Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

Yorumlar

Yorumlar