Türkiye’de 2. Lig’den 1. Lig’e nasıl çıkılır? Play off sistemi nasıl? Ligden kimler çıkar, kimler düşer? Detaylı bilgi…

2. Lig, ‘kırmızı’ ve ‘beyaz’ olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grupta da 18’er takım yer almaktadır.

Her yıl 2. Lig’den 1. Lig’e 3 takım yükselmektedir. 1. Lig’e yükselen 2 takım, gruplarını ilk sırada tamamlayan ekiplerdir. 3. takım ise play off turu ile belirlenmektedir.

Beyaz Grubu 2, 3, 4 ve 5. sırada tamamlayan ekipler ile Kırmızı Grubu 2, 3, 4 ve 5. sırada tamamlayan ekipler play off turu oynamaya hak kazanır. Play off finaline kadarki maçlar rövanşlı eleme sistemine göre oynanır. Final maçı ise tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre oynanır.

İlginizi Çekebilir.  BAL'dan 3. lige nasıl çıkılıyor?

Play off turunda ilk iki etapta takımlar, kendi gruplarındaki takımlarla eşleşir. Play off turunda ilk etapta yani çeyrek final aşamasında; grubu 2. bitiren takım 5. bitiren takım ile, 3. bitiren takım ise 4. bitiren takım ile eşleşir. Turu kazanan takımlar yarı finale yükselir. Kırmızı Grup’ta ilk turu geçen iki takım kendi aralarında, Beyaz Grup’ta ilk turu geçen iki takım da kendi aralarında yarı finalde karşı karşıya gelir. Böylelikle her iki gruptan da birer finalist çıkmış olur. İki finalist TFF tarafından belirlenen bir sahada karşı karşıya gelir. Mücadeleyi kazanan takım, 1. Lig’e yükselme hakkını elde etmiş olur.

2. Lig’de küme düşen takımlar ise ligi son 3 sırada tamamlayan ekipler olur. Her iki gruptan 3 takım, sezonu sonu 3. Lig’e düşer.


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Yorumlar

Yorumlar