The title of the page
Genel Kültür

İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri ve sosyal hayat, iletişim, eğitim, sağlık ve teknolojideki yansımaları

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri, aynı anda en çok sosyal hayatta kendini göstermekte. Giderek yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internetin en önemli faydası hızlı iletişim. İnternetin, iletişim ve haberleşme teknolojilerinde sağladığı artı değer, yüksek hız ve nitelik. Mektup, ev telefonu hatta cep telefonu ile haberleşmeye göre daha hızlı ve çok daha ekonomik özellik sunmakta. İnternet iletişim ve haberleşme alanlarında hız yanında konfor ve cazibe de sunmaktadır.

İnternet ve Sağlık: İnternetin sağlığa olumlu etkileri

İnternetin sağlık üzerindeki olumlu etkileri doğrudan ve dolaylı olumlu etkiler başlıkları altında ele alabiliriz. İnternet sağlık için doğrudan bilgi ve teknoloji aktarımı özelliğine sahipken, dolaylı olarak tüm alanlarda destekleyici unsur sunmaktadır. Yine hastanelerden kolayca randevu almak, tahlil sonuçlarına hafta sonu bile kolayca ulaşmak internetin insanlıkiçin sunduğu önemli kazanımlardandır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Golf Nasıl Oynanır?

İnternetin Eğitime Olumlu Etkileri

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri,  sosyal alandan sonra eğitimde de yoğun olarak tartışılmakta. İnternetle birlikte bilgiye erişim hızlanmış oldu. Dünyanın tüm kütüphanelerine ulaşmak, farklı araştırma grupları ile bilgi alışverişi yapmak, bilimsel gelişmelerden düzenli ve hızlı haberdar olmak internetin artı değerleridir.

İnternet ve Kültür Sanat

İnternet haberleşmede hız ve konfor sağlıyor
İnternet, haberleşmede hız ve konfor sağlıyor

Sosyal bir olgu olan kültür ve sanat etkinlikleri için internet çok önemli bir araçtır. Farklı kültürler arası işbirliği internet kanalıyla daha kolay gerçekleşmektedir. Sosyal medya kanalıyla, kültürel, sanatsal etkileşim olanakları artmıştır. Sanayileşme nedeniyle yabancılaşan insanlık internet aracılığıyla bir nebze iletişim ağı aracılığıyla sosyal ortamlar sağlamaktadır.

İnternet olumlu kullanıldığı taktirde sayılmayacak faydaları olan bir buluş, bir olanaktır. Sportif faaliyetlerin paylaşılması, öğrenilmesinden tutunuz da yemek pişirmeye kadar bir çok bilginin kaynağıdır. Film ve tiyatro eserleri izlemek, yorumlamak internetin gelişmesiyle daha kolaydır. Yemek siparişi, çiçek söylemek, gidilecek adres bilgilerine anında kolayca erişmek hatta haritadan yol tarifi almak internetin olumlu etkilerinden sadece bir kaçıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Moda Nedir? Modaya Uymak veya Modası Geçmek

İnternetin Hayatımızdaki Olumsuz Etkileriİnternetin Olumlu Etkileri

İnternetin yaşamımızdaki olumlu etkileri kadar olmasa da yerinde, kararında ve zamanında kullanımı olumsuz etkilere neden olmaktadır. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında en ön sırada bağımlılık gelmektedir. Bütün zamanını internette geçiren gençler,çocuklar hatta yaşlılar insanlığın yeni bir tehdit olarak algılaması gereken sosyal ve psikolojik bir sorundur.
İnternetin bir diğer olumsuz etkisi ise gerçek ve doğru olmayan bilgi belge paylaşımıdır. Bir diğer olumsuz etki de yine özellikle çocukların zararlı içeriklere kolayca erişmesidir. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında şiddet ve taciz olaylarına mahrumiyet de önemli yer tutmaktadır.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri 1 – google play indir e1608493225897

Sonuç olarak internetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri, yaşamın tüm alanlarında değerlendirilmesi gereken bir olgudur. İnternet, bütün alanlarda faydalı yani olumlu etkileri yanında aynı alanlarda olumsuz etkilere de sahiptir. Örneğin sağlık alanındaki çok önemli faydaları olan inetrenetin yoğun kullanımı sonucunda, hareketsizlik nedeniyle obezite başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.


Bunu da Okuyabilirsin...  Vanspor - Sancaktepe maçı hangi kanalda?

Bilgitor

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu