Genel Kültür

İnternetin Yaşamımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri ve sosyal hayat, iletişim, eğitim, sağlık ve teknolojideki yansımaları

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri, aynı anda en çok sosyal hayatta kendini göstermekte. Giderek yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internetin en önemli faydası hızlı iletişim. İnternetin, iletişim ve haberleşme teknolojilerinde sağladığı artı değer, yüksek hız ve nitelik. Mektup, ev telefonu hatta cep telefonu ile haberleşmeye göre daha hızlı ve çok daha ekonomik özellik sunmakta. İnternet iletişim ve haberleşme alanlarında hız yanında konfor ve cazibe de sunmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Araçlarda Baskı Balata Süresi Ne Kadardır?

İnternet ve Sağlık: İnternetin sağlığa olumlu etkileri

İnternetin sağlık üzerindeki olumlu etkileri doğrudan ve dolaylı olumlu etkiler başlıkları altında ele alabiliriz. İnternet sağlık için doğrudan bilgi ve teknoloji aktarımı özelliğine sahipken, dolaylı olarak tüm alanlarda destekleyici unsur sunmaktadır. Yine hastanelerden kolayca randevu almak, tahlil sonuçlarına hafta sonu bile kolayca ulaşmak internetin insanlıkiçin sunduğu önemli kazanımlardandır.

İnternetin Eğitime Olumlu Etkileri

İnternetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri,  sosyal alandan sonra eğitimde de yoğun olarak tartışılmakta. İnternetle birlikte bilgiye erişim hızlanmış oldu. Dünyanın tüm kütüphanelerine ulaşmak, farklı araştırma grupları ile bilgi alışverişi yapmak, bilimsel gelişmelerden düzenli ve hızlı haberdar olmak internetin artı değerleridir.

İnternet ve Kültür Sanat

İnternet haberleşmede hız ve konfor sağlıyor

İnternet, haberleşmede hız ve konfor sağlıyor

Sosyal bir olgu olan kültür ve sanat etkinlikleri için internet çok önemli bir araçtır. Farklı kültürler arası işbirliği internet kanalıyla daha kolay gerçekleşmektedir. Sosyal medya kanalıyla, kültürel, sanatsal etkileşim olanakları artmıştır. Sanayileşme nedeniyle yabancılaşan insanlık internet aracılığıyla bir nebze iletişim ağı aracılığıyla sosyal ortamlar sağlamaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Asbest Nedir? Nerelerde Kullanılır ve Zararları Nelerdir?

İnternet olumlu kullanıldığı taktirde sayılmayacak faydaları olan bir buluş, bir olanaktır. Sportif faaliyetlerin paylaşılması, öğrenilmesinden tutunuz da yemek pişirmeye kadar bir çok bilginin kaynağıdır. Film ve tiyatro eserleri izlemek, yorumlamak internetin gelişmesiyle daha kolaydır. Yemek siparişi, çiçek söylemek, gidilecek adres bilgilerine anında kolayca erişmek hatta haritadan yol tarifi almak internetin olumlu etkilerinden sadece bir kaçıdır.

İnternetin Hayatımızdaki Olumsuz Etkileriİnternetin Olumlu Etkileri

İnternetin yaşamımızdaki olumlu etkileri kadar olmasa da yerinde, kararında ve zamanında kullanımı olumsuz etkilere neden olmaktadır. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında en ön sırada bağımlılık gelmektedir. Bütün zamanını internette geçiren gençler,çocuklar hatta yaşlılar insanlığın yeni bir tehdit olarak algılaması gereken sosyal ve psikolojik bir sorundur.
İnternetin bir diğer olumsuz etkisi ise gerçek ve doğru olmayan bilgi belge paylaşımıdır. Bir diğer olumsuz etki de yine özellikle çocukların zararlı içeriklere kolayca erişmesidir. İnternetin yaşamımızdaki olumsuz etkileri arasında şiddet ve taciz olaylarına mahrumiyet de önemli yer tutmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sütün Faydaları ve Zararları

Sonuç olarak internetin yaşamımıza olumlu ve olumsuz etkileri, yaşamın tüm alanlarında değerlendirilmesi gereken bir olgudur. İnternet, bütün alanlarda faydalı yani olumlu etkileri yanında aynı alanlarda olumsuz etkilere de sahiptir. Örneğin sağlık alanındaki çok önemli faydaları olan inetrenetin yoğun kullanımı sonucunda, hareketsizlik nedeniyle obezite başta olmak üzere çeşitli sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır.

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak