Spor

3. Lig’den 2. Lig’e nasıl çıkılır?

2019/2020 sezonunda TFF 3. Ligi’nde uygulanacak olan statü belirlendi. Peki, 3. Lig’den 2. Lig’e nasıl çıkılır? Kaç takım 2. Lig’e çıkacak? 3. Lig’de kaç takım küme düşüyor?

3. Lig’de toplam 3 grup yer alıyor. 1. ve 3. grupta 18, 2. grupta ise 17 takım yer alıyor. Gruplarında sezonu lider tamamlayan ekipler doğrudan 2. Lig’e yükselme hakkı elde edecek. 2. Lig’e yükselecek olan diğer 3 takım ise play off turları neticesinde belirlenecek. Play off turu her grup içinde uygulanacak. Yarı final aşamasında maçlar rövanşlı ve eleme usulüne göre oynanacak. Final ise tarafsız sahada tek maç eleme usulüne göre oynanacak.

Bunu da Okuyabilirsin...  Erbaaspor nerenin takımı?

3. Lig’de 1. 2. ve 3. Grup’ta ligi ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci sırada tamamlayan takımlar kendi grupları içinde play off turu için eşleşecek. İlk play off turunda, yani yarı final aşamasında; grubu ikinci tamamlayan takım aynı gruptaki beşinci ile, grubu üçüncü tamamlayan takım ise aynı gruptaki dördüncü ile eşleşecek. Ekipler, rövanşlı ve eleme usulüne göre karşı karşıya gelecek. Turu galip geçen ekipler finale çıkacak. Her gruptan ikişer finalist çıkacak. Aynı grup içinde yer alan finalistler tek maç eleme usulüne göre tarafsız sahada karşı karşıya gelecek. Böylelikle play off turunda her gruptan 1’er takım olmak üzere toplam 3 takım daha 2. Lig’e yükselmiş olacak.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çotanak Stadyumu ne zaman açılacak?

Lig sonunda herhangi bir grupta play off aşamalarının nasıl gerçekleştiğini daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak