Kimdir?

Semra Özdamar Kimdir?

1973’de bir
sene fotomodellik yapmış ardından 5 yıl boyunca çeşitli sinema filmlerinde rol
almıştır. 1978 yılında öykü yazarlığına başlayıp sinemadan uzaklaşmıştır. Özellikle
oynadığı filmlerden sonra 1977 yılında Antalya Altın
Portakal Film Festivalinde yılın en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanarak
başarısını kanıtlamıştır.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminin Semra Hoca karakterini canlandıran başarılı kadın oyuncuSemra Özdamar kimdir? Semra Özdamar oyuncu ve aynı zamanda bir oyun yazarıdır. 11 Ocak 1956 tarihinde Bursa‘da dünyaya gelmiş, Amerikan Kız Koleji mezunudur.

Sinemadaki ilk oyunculuk deneyimini 1973 yılında Anadolu Ekspresi adlı film ile gerçekleştirmiştir. Semra Özdamar özellikle Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmindeki Edebiyat Öğretmeni Semra Hoca karakteri ile tanımıştır.

Semra Özdamar Hakkındaki Merak Edilenler

Peki, Hababam Sınıfı’nın Semra Hoca’sı Semra Özdamar kaç yaşında? Semra Özdamar şu anda 63 yaşında Bursa’da yaşamaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Güzem Yılmaz Ertem kimdir?

1973’de bir sene fotomodellik yapmış ardından 5 yıl boyunca çeşitli sinema filmlerinde rol almıştır. 1978 yılında öykü yazarlığına başlayıp sinemadan uzaklaşmıştır.

Özellikle oynadığı filmlerden sonra 1977 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde yılın en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanarak başarısını kanıtlamıştır.

Kaleme aldığı öykü, sinema, edebiyat ve kadın üzerine yazdığı birçok yazısı dergilerde yayınlanmıştır. 1979 yılında Kültür Bakanlığı tarafından En İyi Senaryo Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Semra Özdamar’ın Rol Aldığı Filmler

Semra Özdamarbirçok filmde rol almıştır. Bunlar; Kara Çarşaflı Gelin, Erkeksen Kaçma, Arkadaş, Ferhat, Yalnız Adam, At Gözlüğü, Hababam Sınıfta Kaldı, Güneşli Bataklık, Bir Gün Mutlaka, Yörük Elif ve O’na Çirkin Kral Derlerdi gibi döneminde adını sıkça duyurmuş olan Türk yapımı filmlerdir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak