Kaz Dağları (İda)

Kaz Dağları, dünyanın en fazla oksijen üreten ikinci dağıdır. Mitolojide İda olarak geçer. Kendine özgü jeolojik yapısı ve bitki örtüsüne bağlı olarak devamlı olarak ve yüksek oranda oksijen üretmektedir. Ege Denizi’nin kıyılarına kadar inen Kaz Dağları’nın etekleri Ege Denizi’ne kadar inmektedir.  Doğal ve kültürel kaynak zengini olan Kaz Dağları, Adatepe ( Gargaran Tepesi ) ve  Zeus Sunağı’na ev sahipliği yapmaktadır. Tuzla Köyü’ndeki 1366 yılından kalma Hüdavendigar Külliyesi, yöredeki ilk ve orta devir eserlerindendir. Külliyenin kitabesi vardır. Tarihi Hüdavendigar Camii ibadete halen açıktır.

Kazdağları (İda)

Kaz Dağları (İda)

Tahatakuşlar Etnografya Müzesi, UNESCO’ dan özel ödül almıştır. Müzede Türkmen kültürünün iş aletlerinden giysilerine, çadırlarından ev gereçlerine kadar yüzlerce ürünü sergilenmektedir.  Kaz Dağları’ nda yaşayan ve kendine özgü kültürlerini koruyan Türkmen köylüleri, her yılın Ağustos Ayı’nın son 15 günü Sarıkız Tepe’de geleneksel Sarıkız şenlikleri düzenlemektedir. Doğal güzellikleri arasında Şahindere Kanyonu, Ayazma, Sütüven Göletleri yanında taş evleri de dikkat çekicidir.

İlginizi Çekebilir.  Roma Hakkında Kısa Bir Yazı

Babakale

Asya kıtasının en batı noktasında bulunan Babakale Ayvacık ilçesine bağlı tarihi öneme sahip, eski bir Osmanlı köyüdür. Köyde yaşayan insanlar Türkmen ve yörüklerden oluşmaktadır.

Babakale


Assos (Behramkale)

Ayvacık sınırlarına dahil bu belde antik kalıntılarla doludur. Tarihi ve  turistik öneme sahiptir. Assos, Çanakkale gezi programı içerisinde mutlaka olmalıdır. Kentteki Athena Tapınağı kalıntıları özellikle gezilmelidir.
Assos (Behramkale)

Bozcaada / Tenedos

Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, İstanbul’a yaklaşık 400 km uzaklıkta bulunan bir  Bozcaada, tamamıyla doğal ve tarihi sit alanıdır. Mitolojik dönemlere kadar uzanan zengin Bozcaada eski adıyla Tenedos, muhteşem doğasının yanında zengin geçmişiyle de öne çıkmaktadır.
Bozcaada / Tenedos

Bozcada’ya gitmek için otomobil, otobüs, vapur yanında İstanbul-Çanakkale-Ankara bağlantılı uçak seferleri ile de mümkün olabilmektedir.  Büyük şehirlerden Bozcaada’ya her gün otobüs seferleri yapılmaktadır. İstanbul’dan. 4 otobüs şirketinin çalıştığı hatta yolculuk ortalama 7,5 saat sürmektedir.  Adada ulaşım için araba, motor ve minibüs seçenekleri vardır. Ayrıca adada araba kiralamak mümkündür.

Gökçeada / İmroz

Eski adı İmroz olan Gökçeada, Ege Denizinin kuzeybatısında yer almaktadır. Türkiye’nin yüz ölçümü açısından en büyük adasıdır.  Gökçeada’nın berrak, temiz denizi ve yeşilliklere bürünen doğası muhteşemdir. Bunun yanında yüzyıllara dayanan bir kültürel zenginliğe sahiptir. Grek kültüründen eski Rum köylerini, manastırlarını ve kiliselerini günümüze taşımıştır.  Aydıncık (kefalos) sahilleri, şansınız varsa görebileceğiniz flamingoları, hemen yakında çamur banyosu yapılan tuz gölü ve sayısız koylardan sadece birkaçı olan Gizli koy, Laz koyu, Yıldız koy…

İlginizi Çekebilir.  Divriği Seyahatı, Divriği'de Gezilecek Yerler

Gökçeada / İmroz

Gökçeada’dan dönerken doğal katkısız Ada zeytinyağı almak iyi fikirdir.  Ada kekiği ve adaçayı başka seçenekler.  Zeytinyağlı sabun, salça, pekmez, köy peyniri ve tabi ki ev yapımı Ada şarabı dostlarınıza götürebileceğiniz armağanlardan. Gökçeada’da; şifalı bitkiler, kekik ve çam balı, mevsim meyveleri ( yaygın olarak, dut, incir, ayva, kayısı, üzüm, kavun, karpuz) ve Ege balıklarının en iyilerini alabilirsiniz.

Gökçeada’nın Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları deniz turizmi açısından en elverişli aylarıdır. Deniz ve hava sıcaklıkları buna uygundur.  Gökçeada’da  100 km’ye varan saran sahil şeridi ve irili ufaklı kumsallara sahiptir. Halen bu kumsallar, dünyanın en temiz sahilleri olarak bilinmektedir.

Gökçeada geceleri hareketli ve eğlencelidir.  Konaklama ve eğlence yerlerinin birbirinden farklı yerlerde olmasından dolayı, eğlence mekanlarını, gelen turistlere gürültü kirliliği yaşatmaz. Ege ve güney sahillerine oranla epeyce sessizdir. Yazın film festivali düzenlenen adada konserler, basketbol, voleybol, plaj voleybolu, tavla turnuvaları ve uçurtma şenlikleri düzenlenmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Moskova'da Gezilecek Yerler? Moskova Gezi Rehberi

Troia

Çok zengin bir tarihi kültüre sahip olan Troia Çanakkale merkeze 30 km. mesafe uzaklıktadır. Tevfikiye ve Çıplak köyleri yakınında bulunmaktadır. İki kıta arasında ticaret yollarının da buluştuğu önemli bir konuma sahip olan Toia coğrafi açıdan oldukça stratejik bir öneme sahiptir.

Troia

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar