Seyahat

Türkiye’de Turizm

Türkiye’de Turizm kısaca anlatılacak bir zenginlik kaynağı değildir. Türkiye’de Turizm, ülkeye giren yabancı para cinsinden paranın en önemli kaynağıdır. Bunun yanında yabancı ülkelere ülkemizin imajının doğru olarak yansıtılacağı ve böylece ekonomik ve kültürel artı kazanabileceği bir alandır.

Türkiye her yönüyle bir turizm ülkesidir.  Turizm etkinlikleri, turizm ve diş turizm olarak iki kolda incelenir. İç turizm ülkede yaşayan insanların gezmek ve dinlenmek amacıyla ülke içinde geçici olarak yer değiştirmeleridir. Dış turizm ise başka ülkelerden gezmek, görmek, dinlenmek ve amacıyla ülkemize yapılan geçici yer değiştirme etkinlikleridir. Dış turizm, ülkeler için en önemli ve büyük bir döviz kaynağıdır. Diş turizm önemli bir ekonomik kaynak olmanın yanında, kültür alışverişi ve halklar arası dostluğun gelişmesine de önemli katkıda bulunur. Gezi ya da farklı amaçlı geçici yer değiştirme eylemini gerçekleştiren kişilere turist denir. İç turizmi yapan kişilere yerli turist denilmekte iken ülkemize gelen turistlere de yabancı turist adı verilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Teknolojinin Tatil Sektörüne Etkileri

Ülkemizi çevreleyen denizler ve çok zengin tarihsel mirası nedeniyle geniş bir turizm potansiyeline sahiptir. Buna karşın Yunanistan, İtalya, Fransa, Yugoslavya ve İspanya başta olmak üzere
diğer Akdeniz ülkelerine göre turizm geliri oldukça düşük düzeyde kalmaktadır. Son zamanlarda var olan turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmek için çalışmalar ağırlık kazanmıştır. Türkiye turizmine büyük canlılık getirebilecek şekilde alt yapı ve üst yapı çalışmalarına hız verilmelidir. Konaklama tesislerinde modernizasyon ve yetişmiş eleman ile tanıtım faaliyetleri noktasında yapılacak ilave çalışmalar büyük önem kazanmaktadır.

Türkiye’de Turizm denilince akla güneş, sahiller ve yeşillikler gelse de dört mevsim turistik gezilere ev sahipliği yapmaya müsait özelliklere sahiptir.

Türkiye’nin en fazla turist çeken yerleri İstanbul başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde Antalya, Ege bölgesinde İzmir, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Fethiye gibi sahil kentleridir. Bursa-Uludağ, Kayseri Erciyes, Erzurum Palandöken, Bolu Abant  kış turizminin merkezleri olarak öne çıkmaktadır.
Başta Denizli Pamukkale olmak üzere, Afyonkarahisar, Haymana, Kızılcahamam gibi kaplıca alanlarımız da turizm merkezleridir. Kapadokya, Şanlı Urfa, Mardin, Van gibi yerleşim bölgelerini de unutmamak gerekir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • Türkiye’de turizm gelişimi yeterli değil. Türkiye’de turizm potansiyeli çok yüksek olmasına rağmen yanlış politikalar sonucu durma noktasına gelmiştir. Booking faaliyetlerinin Türkiye’deki tesisleri kapsamasına rağmen Türkiye içinden rezervasyonlara kapatılması buna basit bir örnektir.

Yorum Bırak