Muğla Tatili Gezilecek Yerleri | Onlinezeka
Seyahat

Muğla Tatili Gezilecek Yerleri

Türkiye’nin sevilen tatil merkezlerinden Muğla her yaz binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Ege’nin Akdeniz’e karıştığı sahillerinden tutun, bisiklet ile turlayabileceğiniz patika rotalara kadar birçok tatil alternatifi olan Muğla, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Bodrum, Marmaris, Fethiye, Köyceğiz, Datça gibi ün yapmış turistik ilçeleri olan şehirde tatil yapmanız için çok farklı alternatif var. Ayrıca Muğla’nın dağları denize nazaran yaylalarda serinlemek isteyenler için yine farklı bir alternatif olmakta. Bölge halkı turizmden gelir elde ediyor gibi görünse de yine dağlarda hayvancılık ve tarım ile ilgilenen çokça köy halkı mevcut.

Muğla’ya yeni gelmiş ziyaretçiler tarafından merak edilen Muğla tatili önerileri nelerdir? ve Muğla’nın gezilecek yerleri nereler?gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Adana'da Gezilecek Yerler

Muğla Tatil İlçeleri

Muğla’nın neredeyse tüm ilçelerinin denize kıyısı var. Ayrıca merkezden kalkan belediye otobüsü ve özel halk otobüsleri ile gün içerisinde de bu tatil beldelerine gidip denize ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Ancak sayacağımız bazı ilçeler tatilcilerin sevdiği ve uğrak noktası olan Muğla tatil ilçeleri olarak biliniyor.

  • Bodrum

Bodrum, her yıl İstanbul’dan fazlaca turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle ünlülerin de tercih ettiği tatil ilçesine ve çevresine yapılan villa, otel sayısı son 15 yılda bir hayli fazlalaştı. Zaman içerisinde Muğla’nın en büyük ilçesi olan Menteşe’den nüfus anlamında birinciliği kapan bu ufak tatil bölgesi, parçalanmış plajlarına ve yazın ulaşım zorluğuna sahip yapıda olmasına rağmen tatilciler tarafından çok sevilmekte. Önerilen plajlar ve merkezler; Bardakçı koyu, Kumbahçe sahili, Yalı, Mazı, Peksimet plajı ve Kargıcak koyu.
Bodrum

  • Fethiye

Su ve doğa sporlarına ilgili olan tatilcilerin uğrak noktası olan Fethiye, Muğla’nın Antalya’ya komşu ilçesi diyebiliriz. Yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin bahar ve yaz aylarında ziyaret ettiği Fethiye bu anlamda bölgede özel diyebiliriz. Efsanesiyle bilinen Ölüdeniz de yine ziyaretçileri kendine çeken bir başka merkez. Çalış kumsalı, İztuzu kumsalı, Kabak koyu kumsalı diğer bilinen ünlü kumsallarıdır.

  • Köyceğiz

Denize kıyısı olan bir ilçe olmasına rağmen plaj turizmine nazaran daha çok sıcak-soğuk kaplıcaları ile bilinen Köyceğiz, su sporlarını yapmak isteyenler içinde bir alternatif.  Yine buraya gelmiş ve denize girmek isteyenlerdenseniz Ekincik Koyu sakin ve uzun plajıyla güzel bir alternatif diyebiliriz.

  • Datça

Ege kıyılarının dantel gibi işlendiğinin adeta kanıtı olan Datça, şehir merkezinden epey uzakta hatta Ege Denizi’nin iç kısımlarına doğru uzanan bir yapıya sahip. İlçeye geçmişte deniz yolu ile ulaşım sağlanırken zamanla karayolunun ulaşıma açılması ile Datça günümüzde tatil merkezi haline gelmiş. İlçede çokça sayıda turistik tesis yer alıyor. Fethiye ve Bodrum’un ortasında yer alan Datça, gün içerisinde mavi turlar ile ziyaret edilebilmekte.

  • Marmaris

Tarihi birçok merkeze sahip Marmaris, hem tatil yapmak hem de antik dönem ve Osmanlı miraslarını ziyaret etmek isteyenler için ideal bir tatil bölgesi. İçmeler beldesi ile tanınan Marmaris, sahip olduğu plajlar ile deniz ve tarihin iç içe sunulduğu bir yer. Datça’ya giderken yolunuzun üzerinde olan Marmaris’i de ziyaret edebiliyor olmanız ayrı bir kolaylık. Ziyaret edebileceğiniz bazı antik kentler Physkos, Amos, Bybassos, Kastabos, Syrna, Larymna, Phoenix, Loryma, Kedrai ve Amnistos. Önerilen bazı plajları ise Uzunyalı plajı, İçmeler plajı, Turunç plajı, Kleopatra plajı, Kızkumu plajı, Kumlubük plajı, Akyaka plajı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Floransa'da Gezilecek Yerler ve Konaklama Yerleri
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak