Genel Kültür

Zeytinyağı seçiminde püf noktalar!

Sağlıklı yaşam bilinci her geçen gün artarken zeytinyağına olan ilgi de her geçen gün artıyor.

Zeytinyağı alırken birçok kişi hangi konulara dikkat etmesi gerektiğini merak edebilir. Peki, zeytinyağı seçiminde nelere dikkat edilmeli? Sizin için 5 püf noktaya ele aldık…

Satın alacağınız zeytinyağında erken hasat ve soğuk sıkım özelliğini arayın. Zeytinyağını faydalı yapan en önemli etken ‘polifenol’ içeriğidir. Erken hasat döneminde polifenol oranı yüksektir. Zeytin olgunlaştıkça polifenolü azalır. Soğuk sıkım ise zeytindeki faydanın zeytinyağına olduğu gibi aktarılmasını sağlar. Bu sebeple soğuk sıkım konusu da dikkat etmeniz gereken bir meseledir.

Zeytinyağını alırken koklayın. Aşırı bir zeytin kokusu varsa, zeytinin fazla süre bekletilerek sıkıldığının bir göstergesi olabilir. Bu koku olumsuz bir durumdur. Zeytinyağının kokusu meyvemsi olmalıdır. Pastel boya ve yağlı boyayı andıran kokular varsa bu yağın beklemiş olduğunun bir göstergesidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Vanspor - Sancaktepe maçı hangi kanalda?

İyi bir zeytin yağı dilinizin yan kısımlarında ve boğazınızda acılık hissi oluşturması gerekir. Bu durum zeytinyağının içinde antioksidan olduğunu gösterir. Antioksidan birçok hastalıktan korur ve yaşlanmayı geciktirir. Zeytinyağının onarıcı ve gençleştirici etkisi de buradan gelmektedir.

Zeytinyağının rengi, yağın iyi olup olmadığına dair size bir fikir vermez. Renk kriteri sizin için yanıltıcı olabilir çünkü, piyasada bazı maddeler eklenerek rengi değiştirilen birçok hileli ürünler yer almaktadır.

Markası ve etiketi olan ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Zeytinyağının üretim yılı, dolum tarihi, son kullanma tarihi, coğrafi işaretini ve elde edildiği zeytinin çeşidini göz atmayı ihmal etmeyin. Cam şişelerde satılan zeytinyağlarını tercih edin. %0.3’ün altında asit değerine sahip zeytinyağları iyi kalitededir. Zeytinyağları bekledikçe özelliğini yitirdiği için 1-2 ay içinde tüketmeye çalışın.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak