Genel Kültür

Yurtdışı Üniversitelerde Mesleki Kurslar ve Avantajları

Mezun olduktan hemen sonra iş hayatına atılmak için ek hazırlıklar, çalışmalar gerekir. İş hayatına hızlı bir katılım sağlamak her yeni mezun öğrencinin hayalidir. Bunu sağlamak isteyen öğrencilere meslek kursları iyi bir seçenek olmuştur.  Yurtdışı üniversitelerde mesleki kurslar ve sertifika programları yeni mezun öğrenciler için popüler mesleklerin, aranan elaman olmanın kapısını aralama potansiyeline sahip. Yurt içindeki üniversitelerin yanında , yurtdışındaki üniversitelerin çoğunun sunduğu programlar şans olarak değerlendirilmelidir. Yurt dışındaki üniversiteler, çok fazla uğraşmadan ilgili bir işe girebilecek kadar mesleki programlar sunmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bakugan Nasıl Oynanır?

Mesleki Eğitim Nedir?

Mesleki Eğitim,  bireylerin doğrudan işgücüne girmesine yardımcı olmasını hedefleyen bir eğitim kursu / programı / derecesidir. Mesleki eğitimler, öğrenciye mezun olduktan hemen sonra bir iş bulabilmeleri için belirli bir beceri kazandırır. Bu iş bir satış uzmanlığı, temsilciliği, bir zanaatkarlık veya bir teknikerlik olabilir. Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede ayrı bir mesleki eğitim sistemi / modeli vardır.

Mesleki Kursların Avantajları Nelerdir?

Mesleki Kurslar genellikle normal derece programlarından daha küçük bir süreye sahiptir ve bu nedenle istihdam için en  kestirme yoldur. Bir endüstrinin bir alanına veya yönüne odaklanan, öğrencilerin kesin ve güçlü beceriler kazanmalarını sağlayacak şekilde hedeflenen programlar.
Derece programlarına kıyasla, mesleki eğitimin maliyeti daha ucuzdur ve bu nedenle başvuru sahibi üzerindeki mali yükü azaltır. Mesleki Kurslar, normal bir sınıfın yapamayacağı ek olanaklar sunar.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hangi ilde ne kadar Suriyeli var?

en cok tercih edilen mesleki kurslar

Öğrenciler ne zaman mesleki kurslara girmeli?

Genel olarak, meslek kurslarına öğrenci lise eğitimini tamamladıktan sonra alınır. Bu lisans eğitimi yerine düşünülebildiği gibi herhangi bir lisans eğitimi sırasında da olabilir.

Dünyadaki meslek kursları için en iyi eğitim destinasyonlarından olan ABD, Kanada ve Avustralya’da dünya standartlarında mesleki eğitim programları sunan üniversiteler vardır:

Örneğin ABD’de, topluluk kolejleri ayrı bir kolej ağıdır ve kurslarının çoğu mesleki programlardır. Bunlar iki yıllık programlardır ve bunun sonunda bir öğrenci normal bir lisans programına başvurmaya devam edebilir veya ilgili alanlarda bir işe girebilir.

Aşağıdaki alanlarda verilen meslek kursları çok rağbet görmektedir:

  1. Tarımsal teknoloji

Bu basitçe gerçek tarım uygulamaları ve bahçe, tarla, ekim – dikim temelli prosedürlerle ilgili kurslardır.

  1. Sağlık
Bunu da Okuyabilirsin...  Okuma yazma oranının en yüksek olduğu iller

Sağlık sektöründe, doktor ve cerrahlarla yakın çalışan birçok insan var. Bu işgücünü güçlendirmek için bir dizi mesleki kurs bulunmaktadır. Bu kurslar arasında hemşirelik, masaj terapisi, beslenme ve tıbbi teknisyen en çok tercih edilenlerdir.

  1. Endüstri ve Mühendislik

Mesleki kurslar endüstri odaklı meslekleri tercih eden öğrenciler için mükemmel bir seçenektir. Başarılı bir kariyer için bu kurslar yeterli olabilir.

Bilgitor
bilgitor.com/yurtdisi-universitelerde-mesleki-kurslar-ve-avantajlari/

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak