Son dönemde çok kullanılan kavramların başında YouTuber geliyor. Video paylaşım devi YouTube  kullanıcıları arasında ünlü şahsiyetlerin yanında popülaritesi çok yüksek olan YouTube kişilikleri de söz konusu olmaktadır. YouTube’da videoları popüler, kendine ait YouTube kanalında video paylaşımı yapan ve paylaşımlarıyla ün yapan içerik üreticilerine YouTuber  adı verilmektedir. YouTuber, en genel anlamıyla Youtube paylaşımlarını güncel ve sürekli yapan kişidir. YouTuber’lar bazen sadece hiti ve marka değeri çok yüksek kanal olarak yayınına devam ederken bazıları da kendi videolarında ürün yerleştirme yapmakta ve kanalın sürekliliğini ve güncelliğini kurumsal sponsorlarla sağlamaktadır. Bu kavram o kadar dikkat çekici boyuttadır ki YouTube, YouTuber’ları hayranları ile buluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu yazıyı hazırlarken edindiğimiz bilgilere göre YouTube’da en fazla aboneye sahip YouTuber, Felix Arvid Ulf Kjellberg adlı kullanıcıdır.

İlginizi Çekebilir.  ABS Lambası Neden Yanmaktadır?

YouTuber Saygınlığı ve YouTuber Başarısı Kazanmak

Youtube kanalı olup da düzenli video paylaşan herkes başarılı bir YouTuber olamayabilir. Bunun bir çok nedeni vardır.  Herşeye rağmen başarılı olamayan YouTuber için söylenecek net şey, ziyaretçi çekecek kadar popüler videolar paylaşmadığıdır. İçerikler popüler ve ilgi çekici olsa dahi kanalın izleyiciye ulaşma başarısı zayıfsa yine aynı olumsuz tabloyla karşılaşılacaktır. Başarılı bir YouTuber olmanın arka planında mutlaka doğru, ilgi çekici, özgün video paylaşımları vardır. Ancak bu yeterli olmayabilir. Bu içeriğin Youtube kanalında paylaşım biçimi (anahtar kelime, açıklama vs), içeriğin çeşitli blog ve forum sitelerinde, başka sosyal medya mecralarında (Facebook, Twitter vb) etkili paylaşımı da önemlidir. Kısacası ünlü bir YouTuber olabilmek için sabırla çalışmak, etkili içerikler paylaşmak ve bu içerikleri hedef ziyaretçiye ulaştırmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir.  Dışavurumculuk (ekspresyonizm) Nedir? Sanatta Dışavurumculuk

YouTuber Kazançları

YouTuber Kazançları değişkenlik göstermektedir. Hem maddi hem de manevi anlamdaki kazançlar için durum aynıdır. Youtube reklamları yanında kanala alınan linkler yoluyla hatırı sayılır tutarlar kazanmak mümkündür. Özellikle Youtube gelişimi eskilere dayanan ülkelerde astronomik reklam gelirleri kazanan Youtuber sayısında her geçen gün artış gözlenmektedir.

Bilgitor

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar