Kimdir?

Yılmaz Büyükerşen Kimdir?

1937 yılında Eskişehir’de dünyaya gelen Yılmaz Büyükerşen, 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademesinden mezun oldu. Öğrencilik dönemlerinde çeşitli gazetelerde yazarlık, muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü ve karikatüristlik yaptı. Yine öğrenci olduğu dönemlerde okul arkadaşları ile birlikte Belediye Tiyatrosunun ve Oda Tiyatrosunun kuruluşunda rol aldı. Mezun olduğu sene Akademinin Maliye Kürsüsünde asistanlık görevine başladı.

Yılmaz Büyükerşen’in Akademik Yükselişi

Yılmaz Büyükerşen’i daha iyi tanımak için Yılmaz Büyükerşen kimdir sorusuna akademik özellikleri göz önünde bulundurularak cevap verilebilir. Yılmaz Büyükerşen 1966 yılında doktor, 1968 yılında da doçent oldu. 1968 yılında yani doçent olduğu dönemde aynı zamanda akademi başkan yardımcılığı görevini aldı. 1973 yılı ise Yılmaz Büyükerşen’in profesörlüğe adım attığı yıl olarak biliniyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çağlar Ertuğrul Kimdir?

Televizyon ve radyo imkanlarının eğitim hayatında kullanılmaya başlandığı dönemlerde yapmış olduğu hamleler ile TRT yayınlarını İstanbul’dan sonra Eskişehir’de de etkin olması için önemli çalışmalar yaparak eğitim stüdyoları kurdu. Sonraki aşamada ise Türkiye’deki ilk kez kullanılan TV sistemini Eskişehir’de kurmayı başardı.

Yılmaz Büyükerşen’in Sanatçı Kimliği

Yılmaz Büyükerşen, siyasetçi ve eğitimci kimliğinin yanı sıra aynı zamanda sanatçı kimliği ile tanınıyor. Özellikle bal mumu heykelleri ile adından sıkça söz ettiren Büyükerşen, Anıtkabir’deki Atatürk balmumu heykelleri ile sanatçı kimliğini ön plana çıkarmıştır. Anıtkabir haricinde Manastır Askeri İdaresi için de Atatürk konulu balmumu heykeli yapmıştır.

Yılmaz Büyükerşen’in Belediye Başkanlığı

18 Nisan 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde DSP2den Eskişehir Büyük Şehir Belediye başkanı adayı olarak seçimlere giren Büyükerşen oyların % 44’ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. Sonraki yıllarda DSP’den ayrılarak CHP’ye geçmiş ve belediye başkanlığı görevine devam etmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Vedat Türkali’nin Hayatı ve Eserleri

Halen de Eskişehir Büyük Şehir Belediye Başkanı olarak görevine devam ediyor. Yılmaz Büyükerşen evli ve bir kızı vardır. Çocuklara büyük önem veren Yılmaz Büyükerşen belediye çalışmalarında çocuklar için de birçok projeye imza atmıştır.

Babasının çalışmalarını yakından takip eden Yılmaz Büyükerşen kızı Burcu Büyükerşen Tuna önemli çalışmalar ve destekler sunmuştur. Aynı zamanda Yılmaz Büyükerşen eşi de eşi Yılmaz Büyükerşen’e büyük destek vererek başarısında büyük pay sahibi olmuştur.

 

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak