Ziraat

Yasemin çiçeğinin bakımı, sulanması ve çoğaltılması

Oleaceae familyasına ait olan yasemin çiçeğinin çiçekleri dal uçlarında beyaz, pembe ve sarı renklerde oluşmaktadır. Son derece güzel görüntüsü olan bu çiçeğin bakımı da oldukça kolaydır.

Yasemin çiçeğinin yıl boyu yeşil olan cinsi olduğu gibi sadece yaz aylarında yeşil olan cinsi de vardır. Yasemin çiçeği sıcağa karşı dayanıklıdır. 0 derecenin altındaki sıcaklıklara ise dayanamaz ve zarar görür.

Yasemin çiçeğinin bakımı ve sulanması

Yasemin çiçeğini yaz aylarında sık olarak sulamanız tavsiye edilir. Sık suladığınız dönemde toprağa iki haftada bir bitki besini karıştırmanız bitkiye canlılık kazandırır. Kış aylarında ise sık sık sulamanıza gerek yoktur. Toprağı nemli seviyede tutmanız yeterlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Zirai Hastalıklar ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yasemin çiçeği hafif kumlu ve derin topları sever, daha iyi gelişir. Çiçeği saksıda yetiştiriyorsanız ilkbahar aylarında saksısını değiştirebilirsiniz.

Yasemin çiçeği kış aylarında 10 derecenin üzerindeki ortamlarda bulunmamalıdır. Bu durumunda çiçek yapraklarının bitlendiği hatta çiçek açmadığı gözlenebilir.

Yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır?

Üretiminde çelik ve daldırma yöntemi kullanılmaktadır. Kasım ayında sürgünlerinin kuvvetli olanlarından 20 cm uzunluğunda hazırlanan çelikleri hormonla muamele edilmeden açık arazi veya soğuk yastıklara dikilmelidir. Takip etmekte olan nisan ayında %65 üzerinde köklenme sağlanacaktır.

Köklenen çelikler sökülerek geliştirme yastıklarına aktarılır. Çelikle üretim tekniğinde çelik alma zamanının diğer ise yaz aylarında hazırlanmakta olan odunsu çeliklerin köklenmesidir. 7,5- 10 cm uzunluğunda hazırlanan çelikler herhangi bir müdahalede bulunulmadan sisleme altına ya da sıcak yastıklara dikilir. (BitkiCenter)

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak