Kimdir?

Iannis Ksenakis Kimdir? Hayatı ve Besteleri Nelerdir?

Atina’da doğan (Iannis Xenakis – Yannis Ksenakis) Ksekanis, 1947’de Paris’e giderek Dan us Milhaud, Arthur Honegger ve Olivier Messiaen ile müzik çalışmaları yaptı. Matematik ve mimari ile de çok ilgiliydi, bunun için Marsilya ve Çandigarh’da (Hindistan) Le Corbusier’nin öğrencisi, sonra da asistanı oldu.

Ksekanis geleneksel orkestrayı ve elektro-akustik çalgıları kullanarak bir müzik yarattı. Müziğini matematik hesaplar üzerine, özellikle ihtimaller hesabı üzerine kurdu; bu hesaplar bir elektronik makineyle yapılabiliyordu. Ama asıl sorun gene de, şiirsel ve dramatik duyarlığı büyük bir anlatımm gücüne sahip olan bestecinin müdahalesine dayanıyordu.Iannis Ksenakis Kimdir? Hayatı ve Besteleri Nelerdir? 1 – lenis ksenakis

Ksenakis’in, çağdaş sanata katkısı çok büyük olmuş ve o, hiç alışılmamış ritmik vuruşlar ve sesli renkler yaratmıştır. Bu müzik anlayışı yeni bir dinleme tarzını da birlikte getirmiştir.
Fransız uyruğuna geçtikten sonra adı Yannis Xenakis diye yazılan sanatçı, müzik alanında özellikle Japon ve Polonya okullarını etkilemiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Alper Erozer kimdir? Gerçek yaşı kaçtır?

Bazı Eserleri

61 çalgı için Metastasis, iki orkestra için Düello; solo viyolonsel için Nomos Alpha; erkekler korosu, bale ve orkestra için Medea; 6 vurma çalgı için Persephassa; 8 kanallı bant için Persepolis; ışık ve ses etkilemeleri olan Polytope de Cluny

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak