Kimdir?

Vincent Van Gogh Kimdir? Kısaca Hayatı ve En Ünlü Tabloları

Dünya resim sanatı tarihinin en önemli sanatçılarından olan  Hollandalı art izlenimci ressam  Vincent Willem Van Gogh 30 Mart 1853 tarihinde Kuzey Brabant’ta Groot-Zundert şehrinde doğmuştur.

Van Gogh, üst orta sınıf bir ailenin çocuğudur. Küçük yaşlardayken sessiz, saygılı ve sakin görünümlü bir yapısı vardır. Resim yapmaya o yaşlarda başlamıştır. Gençliğinde sanat simsarı olarak çalışmıştır. Bu dönemde ailesi tarafından Londra’ya gönderilmiş ancak orada bunalıma girmiştir. Belçika’ya döndükten sonra dine ilgi duydu ve bir süre misyoner olarak çalıştı. Sağlığı bozulunca ailesinin yanına döndü. 1881 yılında resim yapmaya başladı. Küçük kardeşi Theo onu maddi olarak destekledi..

Bunu da Okuyabilirsin...  Eray Cömert kimdir? Aslen nereli?

İlk çalışmaları genellikle natürmortlar ve çalışan köylülerin tasvirlerinden oluşmuştur ve bu çalışmalarda daha sonraki eserlerinin ayırt edici niteliği olan canlı renkler görülmez. 1886 yılında  Paris’e taşınmıştır. Burada izlenimci hassasiyete karşı tepki gösteren ve aralarında Émile Bernard ile Paul Gauguin’in de bulunduğu avangart üyeleriyle tanıştı. Çalışmaları geliştikçe natürmortlara ve yerel manzaralara yeni bir yaklaşım getirdi. Resimlerinde daha parlak renkler kullanmaya başladı ve daha sonra 1888’de Fransa’nın güneyinde kaldığı Arles’da ustalaşacağı kendine özgü bir üslûp geliştirdi. Bu dönemde zeytin ağaçları, selviler, buğday tarlaları ve ayçiçekleri de tuvallerine konu olmaya başladı.

Psikotik epizodlardan ve delüzyonlar nedeniyle zihin sağlığı giderek bozulan sanatçı buna karşın fiziksel sağlığına özen göstermemiştir. Aşırı alkol tüketimi ve düzensiz beslenme nedeniyle sağlığı giderek bozulmuştur.  Gauguin ile arkadaşlığı bir ustura ile yolunu kesmesi ve öfke nöbeti sonucu sol kulağının bir kısmını keserek yaralaması sonucu sona ermiştir. Bir dönem Saint-Rémy’de olmak üzere akıl hastanelerinde kalmıştır. Hastaneden kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra Paris yakınlarında Auvers-sur-Oise’da Auberge Ravoux’ya taşındı ve homeopati uygulayan doktor Paul Gachet tarafından tedavi edilmeye başladı. Depresyonu devam etti ve 27 Temmuz 1890’da, henüz 37 yaşında iken kendini göğsünden vurmuş ve iki gün sonra yaraları nedeniyle ölmüştür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Berat Albayrak Kimdir?

Van Gogh’un Sanatı ve En Ünlü Tabloları

Van Gogh’a bütün yaşamı boyunca hep deli gözüyle bakılmıştır. İntihar ettikten sonra büyük bir ün kazanmıştır. Resim üslûbunun ögeleri fovistler ve Alman dışavurumcuları tarafından kullanılmaya başlanmış ve 20. yüzyıldan itibaren ünü artarak devam etmiştir. Van Gogh romantik, acı çeken sanatçı idealini simgelediği önemli fakat hüzünlü bir ressamı olarak nitelendirilmiştir.

Van Gogh,  çok ünlü tablolarının da bulunduğu  2.100 kadar resim ve çizim çalışmasını 10 yıl gibi bir süreye sığdırdı. Bu eserlerinin çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Bunlar manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportrelerdir. Bu tablolar modern sanatın temelleri olarak kabul edilmektedir. Cür’etkâr renkler ile canlı, fevrî ve ifade dolu fırça darbeleriyle ayırt edilirler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hülya Avşar Kimdir?

Ünlü yapıtları
Yıldızlı Gece
Ayçiçekleri
Arles’daki Yatak Odası
Dr. Gachet’nin Portresi
Keder

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak