Vampir kelebek yani ‘Ricania Simulans’ ülkemizde son yıllarda sık rastlanan ve özellikle de Doğu Karadeniz Bölgesi’ni adeta istila eden bir kelebektir. Vampir kelebekler, yeşil bitkilerin gövdesini ısırır ve buradaki bitki özsuyunu emerek beslenir. Bu sebepten ötürü de bitkilerin verimliliği düşmekte ve üreticiler zarara uğramaktadır.

Vampir kelebeğin anavatanı Güney Asya’dır. Vampir kelebekler, 1900’lü yıllarda Güney Asya’dan Rusya’ya, 1950’li yıllarda Gürcistan’a, 2006 yılında ise ülkemizin Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yayılmıştır. Bu kelebeklerin ülkemize yayılışının ise Gürcistan Sarp sınır hudut kapısından turunçgil ve kivi fidanları ile olduğu söylenmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Teras Kapatma Nedir? Faydaları ve Zararları

Ricania Simulans yani halk arasındaki ismiyle vampir kelebekler; salatalık, patlıcan, lahana, biber, domates, fasulye, mısır ve kivi gibi birçok meyve ve sebzeyi hedef almaktadır. Ayrıca Doğu Karadeniz Bölgesi’nde vazgeçilmez olan fındık, çay ve kivinin de bu canlının tehdidi altında olduğu ifade ediliyor.

Vampir Kelebek ile nasıl mücadele edilir?

Ülkemizde Ricania Simulans ile nasıl mücadele edileceği konusunda net olarak bir yöntem belirlenemese de, Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü’nce yapılan çalışmada; bu canlıların ışık ve yapışkan tuzaklar kullanılarak ergin popülasyonunun yoğunluğu düşürülmeye çalışılmıştır. İstatiksel analizlere göre ışık tuzağı ile daha çok Ricania Simulans’ın yakalandığı tespit edilmiştir.

Vampir kelebek ile biyolojik mücadele

Formica rufa (Kırmızı Orman Karıncası) ile bu kelebeklere karşı mücadele edilebileceği ifade ediliyor. Et obur olan bu karıncaların, böcek türlerini yumurta, larva ve pupa dönemlerinde toplayıp yediği ve sayılarını kontrol altında tuttuğu belirtiliyor.
Kırmızı Orman Karıncası, Orman Genel Müdürlüğü tarafından, ormanlarda ve orman fidanlıklarında hastalık ve zararlı tehdit görülen tüm alanlarda yaygın olarak kullanmaktadır.


Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]
İlginizi Çekebilir.  Lazer ve Lazer Işını nedir? Nasıl Oluşur?

Yorumlar

Yorumlar