Üzümün Faydaları Nelerdir? Antioksidan Deposu | Onlinezeka
Genel Kültür

Üzümün Faydaları Nelerdir? Antioksidan Deposu

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde bolca yetişen üzüm, oldukça besleyicidir. Üzüm kabuğunda ve çekirdeğinde bulunan bir bileşke olan Resveratrol, bitkilerin patojenik mikroorganizmaların saldırısına karşı savunmak için oluşturduğu kimyasal bileşkedir. Resveratrol yalnızca kendisini üreten bitkileri korumakla kalmaz. insanlarda da yüksek resveratrol alımı kardiyovasküler hastalık tekrarı ve kanser riskinde azalmaya neden olur.

Şikago Illinois Eczacılık Fakültesi’nde yapılan çalışmalar resveratrol’ün tümör oluşumundaki üç temel aşamada kanser önleyici faaliyet gösterdiğini ispatladılar. Resveratrol aynı zamanda hücre değişimine sebep olan diğer şeyleri bloke ederek kanser başlangıcını önleyen bir koruyucudur. Ayrıca, hücreleri DNA’lara zarar veren serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Psikodrama Nedir?

Üzüm Tüketme Yaşlanmayı Geciktiriyor

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan uzmanlar tarafından  yapılan bir araştırmada, bugüne kadar teste tabi tutulan tüm hayat formlarının maya hücreleri meyve sinekleri, kurtlar ve fareler- yaşam sürelerinin çok küçük miktarda ki resveratrol kullanımıyla inanılmaz derecede uzadığı görülmüştür. İşte, resveratrolün alabileceğiniz en iyi yaşlanma karşıtı takviyelerden biri olarak düşünülmesinin sebeplerinden biri budur. Bunun için takviye olarak resveratrol almanız gerekmez. Sadece üzümü beslenme tarzınızın bir parçası haline getirin yeter. Siyah (kırmızı, mor) üzümün kabuğu en ve çekirdeği iyi bir resveratrol kaynağıdır. Üzümün faydası tabii ki sadece resveratrol ile sınırlı değildir.

Üzüm çekirdekleri ve kabuğunda bulunan flavonoidler (renk maddesi) çok güçlü antioksidanlardır ve C ve E vitamininden daha güçlüdürler.
Çeşitli faktörlerin neden olduğu strese karşı korumaya yardımcı olurlar. Buna ek olarak yapılan incelemeler flavanoidlerin, yüksek kolesterolün kalp kan damarları üzerindeki olumsuz etkisine karşı koyarak kardiyovasküler hastalıkları önleyebildiğini göstermiştir.
The Physicians Desk Reference, üzüm çekirdeği flavanoidlerini “kalp koruyucu” olabileceğini ifade etmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yıllara göre işsiz kişi sayısı

Kötü Kolestrolü (LDL) Düşürmek İçin Üzüm

İspanya’da yapılan yakın tarihli bir araştırmayla (Yapılan araştırmada kullanılan deneklerin iki hafta boyunca her gün 100 ml kırmızı üzüm suyu içmeleri durumunda LDL’lerinin (kötü kolesterol) önemli miktarda düştüğü, HDL’nin (iyi kolesterol) yükseldiği ve inflamatuar belirtilerinin azaldığı) bu durum daha da desteklenmiştir.

Bu flavanoidler alerjilere karşıda etkilidir. Townsend Newsletter for Doctors and Patients’de alerji semptomlarından kurtulmak için flavanoidlerin kullanımına dair bir makalesi yayımlanan Dr. Gina Nick‘e göre üzümdeki flavanoidlerin doğal antihistaminik (alerji önleyici) etkisi vardır.

Üzümün Faydaları Nelerdir? Antioksidan Deposu 1 – erciş üzümü

Üzümün Fazla Tüketilmesi Zararlı

Birçok kişi üzümdeki şekerden dolayı kaygılanmaktadır ve eğer diyetinizde ne kadar karbonhidrat aldığınız önemli ise (şeker hastaları ve şişmanlar) bu yiyecekteki karbonhidrat miktarı biraz yüksektir. İşin sırrı üzümü çok tüketmemektedir ki bunu yapmak bazen çok kolay olmayabilir. Bir kasesi 106 kaloridir ve bu miktardaki üzümü tüketmek gerçekten de çok zaman almaz. Üzüm de az miktarda da (294 mg) potasyum vardır. Ben size çekirdekleri ve kabuğunu da yemenizi öneririm. Üzüm çekirdeğinden, sağlık açısından oldukça faydalı olan ve yabana atılamayacak kadar çok miktarda bileşke elde edilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Afrika'daki Ülkelerin Tam Listesi

Günde 3-4 meyve yemenin sağlığımız açısından yeterli olacağını hatırlarsak bu miktarın üzerine çıkmayacak şekilde meyve tüketimimizi tam da mevsimiyken elbette üzümden yana yapabiliriz. Bir meyve porsiyonu üzüm: 15 iri taneli bir salkımdır.

Üzümü Yemeden Önce Çok İyi Yıkayınız

Tarım ilaçlarından en çok etkilenen meyveler arasında üzüm ilk sıralardadır. Bundan dolayı üzümü aldıktan sonra çok iyi yıkamanız oldukça önemlidir.

 

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak