Türkiye’de Turizm Ve Turizm Çeşitleri | Onlinezeka
Seyahat

Türkiye’de Turizm ve Turizm Çeşitleri

Türkiye ekonomisinin en önemli sektörü olan turizm ihracatın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Ülkemiz tarihini ve kültürünü yansıtan çok sayıda turistik yer bulunmaktadır.  Deniz turizminin gözdesi konumundaki Akdeniz ve Ege Denizi kıyıları ise turistik etkinlikler için modern tesislere kavuşmuştur. Türkiye, sağlık turizmi açısından popülerlik kazanmaktadır. Türkiye’nin tarihi ve kültürel açıdan en cazip şehri olan İstanbul, tüm dünyada gözdedir.  İstanbul’un Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması yanında, antik döneme ait çok sayıda yapıyı barındırmaktadır.  Ayasofya ve Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii ilk akla gelenlerdir.

Türkiye’de turizmin odak merkezleri arasında  Efes, Troya, Bergama, Side, Meryem Ana Evi’ni saymak mümkündür.  Aynı şekilde Kapadokya, Nemrut ve Pamukkale bölgeleri de deniz turizmiyle birlikte turizmimiz açısından önemli seçeneklerdir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Berlin ve Çevresinde Gezilebilecek En Popüler Yerler

Türkiye, yaz tatili için plaj bölgeleri ile öne çıkmaktadır.  Türkiye sahilleri, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere değişik ülkelerinden dan gelen turistler için önemli bir turizm alanıdır.  Ülkemizdeki en ünlü plajlar,  Ege kıyılarından başlar ve Akdeniz’de Antalya yakınlarında son bulur. Bodrum, Çeşme, Fethiye, Marmaris, Kuşadası, Alanya önemli tatil yöreleridir.

Sağlık ve Termal Turizm

Son yıllarda tüm dünyada önemli bir sektör haline gelen sağlık turizmi potansiyeli yüksektir. Türkiye’de çamur banyosu, termomineral su banyosu, içme ve inhalasyon gibi çeşitli türdeki yöntemlerle beraber fizik tedavi, iklim kürü,  rehabilitasyon, egzersiz,  talassoterapi, klimaterapi, peloidterapi, psikoterapi, diyet gibi destek tedavilerinin birleştirilmesi ile yapılan kür (tedavi) uygulamaları yaygınlaşmaktadır.  Aynı şekilde termal tesislerde eğlence ve rekreasyon amaçlı etkinlikler de önemlidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dünyanın Yedi Harikası

 Kış Turizmi

Ülkemiz çok önemli Kış Sporları Turizmi merkezlere sahiptir. Uludağ, Palandöken, Erciyes, Köroğlu (Bolu), Ergan Dağı (Erzincan), Yıldız Dağı (Sivas), Kızılcahamam, Davraz Dağı (Isparta), Sarıkamış, Kartepe ve Ilgaz tesisleri kış sporları yapmak isteyenler için ideal merkezlerdir.
 Kış Turizmi ve kış sporları

 Yayla Turizmi

Ülkemizde yayla turizmi doğrudan yayla merkezli olmayıp, diğer turizm çeşitlerini destekleme amaçlıdır.  Böylece ülkeye gelen turistlerin kalış süresinin uzatılması hedeflenmektedir. Doğu ve Güneydoğu, Karadeniz Bölgeleri yayla turizmi açsından önemli potansiyel oluşturmaktadır. Yayla turizmi için kent merkezine yakınlık yanında yörede yaşayanların turizme yakın bir sosyal yapıda olması şarttır.

 Golf Turizmi

Türkiye,  golf tesisleri açısından uluslararası bir üne sahiptir.  Başta Antalya olmak üzere, Muğla ve İstanbul’da golf sahaları bulunmaktadır.  Antalya, Belek  nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile golf turizmine uygundur.  Bölge aynı zamanda uluslararası golf turnuvalarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Portofino Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye’de golf tesisleri genellikle sahile yakın, yeme-içme, alışveriş ve eğlence imkanı olan yerlerde bulunmaktadır.   Türkiye Golf Federasyonu verilerine göre ülkemizde 2018 yılı itibariyle 18 tesis bünyesinde 36 golf sahası bulunmaktadır.

Diğer Turizm çeşitleri

Ülkemizde sadece deniz turizmi,yayla turizmi, golf turizmi kış turizmi veya sağlık turizmi değil daha bir çok türde turizme uygun özellikler taşımaktadır. Bunlara örnek olarak:
Akarsu Turizmi
Av Turizmi
Dağcılık
Hava Sporları
İnanç Turizmi
İpek Yolu
Kongre Turizmi
Kuş Gözlemciliği
Mağara Turizmi
Su Altı Dalış

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • Doğal bir şaheser olan canım ülkemin turizm gelirlerinin çok daha yüksek olması lazım. Turizm geliri potansiyeline erişildiğinde ülke insanı da ekonomik olarak rahatlayacaktır.

Yorum Bırak