Ziraat

Türkiye’de ormanlardaki ağaç türleri

Türkiye’de yetişen en popüler ağaç türlerini sizler için derledik…

Sedir: İğne yapraklı olan bu ağaç türünün boyu 40 metreyi bulabilmektedir. Batı, Orta ve Doğu Toroslar bölgesinde doğal olarak yetişir. Ülkemizde ağaç kaplı alanların 109.440 hektarını Sedir ormanları kaplamaktadır.

Gürgen: Yumurta biçiminde yaprakları olan ağacın iki türü vardır. Adi Gürgen 20 metreye kadar uzayabilirken, Doğu Gürgeni ise 5-6 metre kadar uzayabilmektedir. Gürgen ağaçları; Ege, Marmara Bölgesi, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde daha fazla görülmektedir.

Kayın: 40 metreye kadar uzayabilen bu ağaçlar, kuzey bölgelerimizde doğal olarak yayılış gösterirken güneyde ise Amanoslar’da görülebilmektedir. Yağlı meyveleri, yaban hayvanları için iyi bir besin kaynağıdır. Kayın ağacının Türkiye’de Doğu Kayını ve Avrupa Kayını olmak üzere iki türü yetiştirilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Trabzon hurması nasıl kurutulur?

Sarıçam: Adını, tilki sarısı kabuğunun renginden alan bu ağaç, 40 metrenin üzerine çıkabilmektedir. Narin gövdesi, ince dalları ve sivri tepesi olan sarıçamın yetişme alanları ülkemiz göz önünde bulundurulduğunda coğrafyanın ortalama %89 ile uyumluluk göstermektedir.

Fıstık çamı: Türkiye’deki en yaygın ağaç türlerindendir. Batı ve Güney Anadolu’da oluşturduğu ormanlar vardır. Boyu 15-20 metreyi bulabilmektedir.

Meşe: Ülkemizde hemen hemen her bölgede görülebilen bu ağaç, 25 metreye kadar uzayabilmektedir. Ağacın türüne göre yaprakları loplu, dişli ya da düz kenarlı olabilir. En önemli türleri; Saplı meşe, Sapsız meşe, Saçlı meşe, Kasnak meşesi ve Pırnal meşesidir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak