Kimdir?

Thomas Edison Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları

Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde Milan, Ohio’da doğdu.  Babası Samuel “The Iron Shovel” Edison,   annesi Nancy Matthews Elliott’dur. Thomas Edison 7 yaşındayken ailesi, Michigan’daki Port Huron’a yerleşti. İlköğrenimine burada başladı.

Thomas Edison kimdir?

Buluşları ile insanlığa büyük katkılar sağlayan Thomas, okula başladığının 5.ayında algılamasının yavaşlığı iddia edilerek okuldan uzaklaştırıldı. Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu. Bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. 12 yaşında bir trende dergi ve meyve satmaya başladı. Bu sırada trenin yük vagonunu küçük bir baskı makinesi yerleştirmiş ve haftalık bir gazete basmaya başlamıştı. Bir defasında içinde kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırıldı ve vagonda yangın çıktı. Bu olay nedeniyle Edison hem trendeki işinden oldu hem de hayatı boyunca ağır işitmesine yol açacak şekild yaralandı. Edison bir süre sonra telgrafçılık öğrenmeye karar verdi. Bunun için olacak ki 1863-1868 yılları arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 de bir atölye kurdu ancak yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamadı. Bir yıl sonra da parasız ve borçlu olarak Boston dan New York ‘a gitti.

Bunu da Okuyabilirsin...  Taner Ölmez Kimdir?

Edison‘un Buluşları

Edison, 1979 yılında bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilen iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evlerde güvenli kullanılabilen ampul üretti ve bu ampullerin tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı; çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Her iki bilim insanı güçlerini birleştirmeye karar verdi ve böylece Edison & Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi kurulmuş oldu.
Edison‘un Buluşları

Edison’un en büyük buluşu 1883’te gerçekleşen Edison etkisi denen olaydır. Edison, ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasına neden olduğunu buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sezai Karakoç Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey, West Orange, Llewellyn Park, Glenmont’taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle öldü.

Edison’un Evlilik Hayatı

Edison iki kez evlenmiş ve bu evliliklerden 6 çocuğu olmuştur. İlk ecliliğini, 25 Aralık 1871’de 16 yaşındaki Mary Stilwell ile yapmıştır. Edison’un bu evliliğinden üç çocuğu olmuştur. 24 Şubat 1886 tarihinde Edison ikinci kez evlendi. 20 yaşında olan eşi Mina Miller’den de üç çocuk sahibi oldu.

Edison, Henry Ford Arkadaşlığı

1880’li yıllarda otomobil sanayiinin devi Henry Ford, Edison’un evinin çok yakınına taşındı. Bu komşuluk, Edison ile Ford’un yaşamları boyunca arkadaş olmasına neden oldu.

Öte yandan Edison ile Nikola Tesla arasında ortaya çıkan rekabetten de söz edilen, Thomas Edison Kimdir? Kısaca Hayatı ve Buluşları başlıklı yazıyı bilgitor.com/nikola-teslanin-hayati-ve-buluslari/ bağlantısından okuyabilirsiniz.

Bunu da Okuyabilirsin...  Barış Arduç Kimdir? Sevgilisi Kim?

Kaynak: bilgitor.com/thomas-edison-kimdir-kisaca-hayati-ve-buluslari/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


2 Yorum

Yorum Bırak