Bazı romanların kahramanları, yazarından daha ünlüdür. Türkçe’ye Suçsuzlar – Sacco ile Vanzetti olarak çevrilen Howard Fast imzalı eser buna örnek. Suçsuzlar, yaşanmış bir olayı ve bu olayın gerçek kahramanlarını anlatmakta…

 ...
 Yedi yıl ölümün karşısında gülerek durdular
 Elektrikli iskemleye
 Kadife bir koltukmuş gibi oturdular
 Yürekleri dört bin volta yedi dakika dayandı
 Yandı yürekleri
 Yedi dakika yandı
 Cani değildiler, kurban gittiler bir cinayete
 Kurban gittiler dolarların emrindeki adalete!
 Hayatlarında olmadılarsa da kitlelerin rehberi,
 Ölümleriyle şaha kaldırdı kitleleri
 Bu iki ihtilal neferi! 
           Nazım Hikmet

Adalet sorunu yaşayan günümüz insanının aşması gereken en önemli konu yine adalet. Her ne kadar tarih, suçsuz olanı eninde sonunda aklasa da çekilen acılar ödenen bedeller insanlığın karnesine zayıf not olarak eklenmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir.  Türk Mimarisinin Genel Özellikleri

Suçsuzlar: Sacco ile Vanzetti

Sacco, ABD’ye göç etmiş bir İtalyan gençtir. Henüz 17 yaşındadır ve bir ayakkabı fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Günün birinde yine İtalyan göçmeni olan ve seyyar balıkçılık yapan Vanzetti’yle tanışır. Vanzetti, Toplumcudur ve savaş karşıtıdır.
Sacco, kısa sürede Vanzetti ile dostluk kuracak ve aynı görüşleri benimseyecektir. Sakko ile Vanzetti’nin inandıkları değerler için verdiği mücadeleler, yaptığı etkinlikler kendileriyle ilgisi olmayan bir soygun ve cinayet  nedeniyle sonlanacaktır. Mayıs 1920’de bir fabrikanın koruma görevlisiyle birlikte veznedarını öldürmekle suçlanmışlar, düzmece dava ve düzmece yargı aşamalarından sonra cinayet ve hırsızlıktan suçlu bulunmuşlardır.

Bu dava bütün dünyayı sarsmış, ilerici ve aydınların bir dayanışma ve mücadelesine dönüşmüştür. Dava 7 yıl sürer ve suçsuz oldukları kesin kanıtlarla ispatlandığı halde, Sacco ile Vanzetti bir gece yarısı idam edilirler…

İlginizi Çekebilir.  Beat Kuşağı Nedir? Beat Kuşağı Yazar ve Müzisyenleri

Henüz okumamış olanlar ve hangi kitabı okuyayım hocam diye soran dostlara şiddetle öneririm..


Şahbender Korkmaz

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar