The title of the page
Genel Kültür

Sosyal Medya Nedir? Kısaca Faydaları ve Zararları

Sosyal medyanın ne olduğuna değinmeden önce medyanın hatırlamakta fayda var.  Latincede ortam, araç anlamına gelen medium kelimesinin çoğulundan gelen medya; Türkçede bilgi veya verileri depolamak, kitlelere haber, bilgi aktarımı yapmak için kullanılan nesneleri ifade etmektedir.  Gazeteler, radyo televizyon,, fotoğrafçılık, sinema, yayıncılık ve reklamcılık gibi kitle iletişim araçları medyanın ilk akla gelen bileşenleridir. İnternet de yine aynı bileşenlerin çağdaş sunumu olarak medya aracıdır.

İnternetin hızlı gelişimi ve kitleler tarafından kabulü nedeniyle yeni medya tanımlamaları ve kavramları kaçınılmaz olmuştur. Bu noktada da sosyal medya kavramını da ortaya çıkaran karşılıklı etkileşim ve paylaşımlar olmuştur. Sosyal medyaya,  etkileşimli yayın, basın araçları demek yanlış olmaz. Sosyal medyanın kilit ifadesi ise paylaşmaktır. Bu paylaşımın şekli başlangıçta sadece chat yani sohbet odaları  şeklindeyken daha sonra bunlara yorumlar ve kalıcı yazılar da eklenmiştir. Günümüzün en önemli sosyal medya platformlarından olan Facebook ile Twitter aynı mantık çerçevesinde yaygın bir kullanım amacı taşımaktadır. Facebook’taki başarıyı diğerleri izlemiş ve kitlelerin bağımlılık ölçüsünde kullanım sahalarına dönüşmüştür.

Bunu da Okuyabilirsin...  Karikatür Nedir, Türkiyede Karikatür | Karikatür Hakkında Her şey

Sosyal Medyanın Toplumsal Faydaları ve Zararları

Sosyal Medyanın Toplumsal Faydaları ve Zararları

Sosyal medya içeriği hazırlamak, kişisel yaratıcılık için olumlu etki sunabilir. Medyayı hazırlamak, üretmek ve paylaşmak suretiyle katılımcı bir sosyal ağ oluşturmaktadır.  İnsanların farklı kültür, inanç ve siyasal sistemler hakkında bilgi edinme şansı artmıştır. Sosyal medya platformları, insanların kendini ifade etme, anlatma ve tanıtmaları için iyi bir şans olabilir. Her insanın sosyal medyada kendini eşit ve özgürce ifade etmesi demokratik kültür ve demokrasi bilincinin gelişmesi için önemli bir fırsattır.

Sosyal medyanın öğrencilere sağladığı avantajlar: 
Sosyal medya, kamu yararı açısından da değerlendirilebilir. Sosyal medyanın kolay kullanımı, etkileşimi ve teknik sunumu nedeniyle kamu yararlı, örneğin eğitim amaçlı kullanımı mümkündür.  Özellikle video ve resim araçlarının, sağlık, teknoloji eğitiminde kullanılabilirliği dikkat çekicidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Sivil Toplum Kuruluşu Nedir? Önem ve Özellikleri

Sosyal medyanın sosyal sorumluluk projeleri için etkin kullanımı: Sosyal medyayı sivil oluşumlar, sosyal projeler, gönüllü insani girişimler açısından etkileyici bir gücü vardır. Çevre duyarlılığı, kadın ve çocuk hakları, savaş karşıtı gibi sosyal sorumluluk gerektiren çabaları kolaylaştırıcı ve yaygınlaştırıcı bir etkisi vardır. Bu etkinin zaman zaman hukuki bir güce dönüştüğü de gerçektir.

Sosyal medyanın olumlu ve etkin kullanımı insanlık açısından önemli faydalar sunmaktadır. Bununla birlikte sosyal medyanın birey ve toplum bazında olumsuz etkilerine de dikkat etmek gereklidir. Bu olumsuzlukları;  kişisel mahremiyetin korunması ile ilgili ortaya çıkan sorunlar, telif haklarıyla ilgili sıkıntılar, kötü niyetli organizasyonlara açıklık ve kişisel hakların tehdit edilmesi şeklinde özetlenebilir.

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Sosyal Medya Nedir? Kısaca Faydaları ve Zararları 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Sosyal Medya Nedir? Kısaca Faydaları ve Zararları 1 – google play indir e1608493225897


Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu