Slogan Nedir? Başarılı Slogan Bulma Teknikleri Nelerdir? | Onlinezeka
Genel Kültür

Slogan Nedir? Başarılı Slogan Bulma Teknikleri Nelerdir?

Slogan tanımı ile başarılı slogan bulma arasında tam bir bağlantı var. Bir ürünü, bir organizasyonu veya bir olguyu tanıtmak, tanımlamak, vurgulamak için kullanılan akılda kalıcı kısa ifadelere slogan veya motto denmektedir. Sloganların ürünün veya hizmetin sunumu, pazarlanması veya tanıtılması aşamalarının tümünde etkin öneme sahip söyleme (deme) yeteneğine sahiptir.  İtalyancadan gelen Motto sözcüğü “mırıldanmak, söylenmek” anlamı taşımaktadır. Motto, tanımlayıcı bir deyiş olabileceği gibi bir düsturun doğrudan kendisi de olabilir. Slogan terimi genel olarak düşünsel nesnelerin ifadesinde kullanılırken aynı anlama gelmesine rağmen ticari kullanımda özellikle reklamcılıkta motto terimi tercih edilmektedir. Modern tanıtım kampanyalarının yüksek olanakları sayesinde motto yaratıcılığı oldukça üst seviyelerdedir. Kurum veya firmaların marka değerlerini artırmak için çok önemli araçtır. Bu nedenle telif hakları gibi ticari korunma özelliği vardır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kara Para Nedir ve Kara Para Nasıl Aklanır?

Başarılı slogan bulma teknikleri

İyi bir slogan,  sahibinin sesi ve görüntüsünü en kısa en doğru anlatan bir coşku ve söyleme sahip olmalıdır. Bazen ürünü öne çıkarmak için bazen de kurumu tanıtıcı özelliğe sahiptir. Siyasal sloganlar, kitleleri harekete geçirecek kadar etkili ve uzun ömürlü olabilir. “Ne mutlu Türküm diyene” veya “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” gibi sloganlar bu özelliklere sahiptir. Yine Goodyear tarafından yıllar önce kullanılan “yuvama ulaştır” mottosu da iyi bir slogan olma niteliği taşımaktadır.

İyi bir slogan akılda kalıcı yani unutulmaz olmalıdır. Peki ama bir sloganı unutulmaz kılan özellik nedir? Elbette ki öncelik kısa olmasıdır. Çarpıcı, şaşırtıcı, işitene yarar sunan ve her şeyden önce sahibinin sesi olması gereklidir. Bunun adı ürünün özelliklerini, kurumun vizyonu ve misyonunu, örgütün de düsturunu doğru yansıtmalıdır. Motto ne kadar çarpıcı bir söyleme sahip olursa olsun tüm zamanlarda geçerli olup olmayacağına göre tasarlanmalıdır. Örneğin zaman aralığında geçerli olacak bir cep telefonu kampanyası için düşünülen mottonun tüm zamanlarda geçerli olacak bir ifade olması önemli değildir. Ancak Bosch firmasının klasikleşen “İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim” sloganı örneğindeki gibi tüm zamanlarda geçerli olan sloganlar hedeflenmelidir.

Bunu da Okuyabilirsin...  İnternette Kredi Kartı Kullananlar Dikkatli Olsun

Slogan bulmak, sanıldığı gibi tek kişi değil de bir ekip tarafından amaçlar, araçlar tasarlanarak yapılırsa etkili sonuçlar verir.  Motto yazarların başta medya, magazin, spor, teknoloji, sanat, edebiyat, felsefe ve bilim kategorileri olmak üzere genel kültür düzeyinin yüksek olması gereklidir. Dil ve ifade becerileri yüksek, dilin olanaklarını iyi kullanan, dışa dönük bir ekibin başarı şansı çok yüksektir.

Slogan Nedir? Başarılı Slogan Bulma Teknikleri Nelerdir?

Başarılı slogan bulma teknikleri açısından önerebileceğimiz diğer hususlar şunlardır:
Tutarlılık, özgünlük, hedefe odaklanma (Bilgitor’un sloganı “ Aradığınız bilgi olsun!..), sade ve kısalık (dört sözcükten fazla olması pek tercih edilmemelidir)…

Kaynak: Otel Sloganları

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • Çok ama çok faydalı bir yazı ama daha detaylı bilgi ve slogan örnekleri paylaşırsanız sevinirim

Yorum Bırak