The title of the page
Genel Kültür

Siyah Sarımsak Nedir, Nasıl Elde Edilir?

Siyah sarımsak nedir, nasıl elde edilir siyah sarımsak doğal mıdır? Hemen belirtelim ki, siyah sarımsak, doğada siyah olarak yetişmez. Normal sarımsağın fermente edilmesiyle elde edilir.

Siyah sarımsak lafı son zamanlarda sıkça geçmekte, ticari olarak yaygınlık göstermektedir. Siyah sarımsak doğal sarımsağın bir takım işlemlerden geçirilerek siyaha dönüşmüş halidir. Bu işlemde sarımsağın sadece rengi değil bir takım özellikleri de değişmektedir. Siyah sarımsak elde etmek için özel olarak üretilmiş olan fermantasyon cihazları kullanılır. Bu cihazlara doldurulan sarımsak, 60- 90 derece ısı aralığında ve yüzde 75 nem koşullarında fermente edilir. Fermante işlemi sonucunda siyah sarımsak 60 günde istenilen kıvama gelir. Fermente sırasında sarımsağın, siyah renge dönüşmesinin nedeni, içeriğindeki şeker ve aminoasitlerin reaksiyonu sonucunda melanoin maddesinin koyu rengi ortaya çıkartmasıdır. Yaklaşık bir  hafta boyunca serin ve kuru bir ortamda bekletilen sarımsaklar tüketime hazır siyah sarımsak haline gelmiş olur.

Bunu da Okuyabilirsin...  Yerel seçim ne zaman?

Siyah sarımsak ile normal sarımsak arasındaki fark nedir?

Siyah sarımsakta bulunan besin ögeleri normal sarımsaktan daha güçlüdür.  Normal sarımsakta olan ve kokmaya neden olan Allisi, siyah sarımsağın elde edilme aşamasında yani fermantasyon sürecinde azalarak S-Allilsisteine dönüşür. Bu da kokunun kaybolmasına neden olur. Siyah sarımsak ile normal sarımsak arasındaki en büyük fark siyah sarımsağın kokusuz olması ve daha güçlü besin ögelerine sahip olmasıdır.
Siyah Sarımsak Nasıl yapılır?

Siyah Sarımsağın Faydaları

Bilindiği gibi sarımsak zaten güçlü bir antiokisdan özellik sunan bitkidir. Siyah sarımsakta ise antioksidan özellik normal sarımsağa göre iki kat daha fazladır. Siyah sarımsağın düzenli kullanımı günlük enerjiyi, bağışıklık sistemini ve vücuttan toksik madde atılımını destekler.
Her beslenme unsuru, gıda ürünü doğal olsun olmasın belli oranda ve insanların metabolizmasına ve bir takım sağlık sorunun olup olmadığına göre tüketilmelidir. Siyah sarımsak da eğer bir takım sağlık problemleri için düzenli olarak kullanılacaksa bir hekime danışılması gereklidir. Uzman kontrolündeki siyah sarımsak tüketimi düzenli olması, süresi ve miktarı açısından değerlendirilip yararlı hale gelmesi sağlanabilir. Siyah sarımsağın;
Saç dökülmelerine karşı şampuan ve serum seti olarak da kullanılmaktadır.
Hipertansiyon rahatsızlıklarında etkili olduğu, mental ve bedensel yorgunlukları ortadan kaldırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirip öksürük, nezle, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı koruduğu düşünülmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Biyodizel Yakıt Nedir? Nasıl Üretilir ve Nerelerde Kullanılır?

Siyah sarımsağın Diğer bazı faydaları da şunlardır:
– Kronik hastalıklarda çok etkilidir.
– Dolaşım sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
– Yorgunluk ve bitkinliklere karşı dinç tutar.
– Cinsel gücü / performansı arttırır.
– Kramp, uyuşma, varisli damarlar ve bacak şişmelerinde çok faydalıdır.
– Alzheimer’a karşı çok etkilidir.
– Erken yaşlanmayı önler, daha genç bir görünüm kazanmanızı sağla
– Konsantre bozukluğu bellek kaybı gibi hallerde etkilidir.

Yorumlar

YorumlarBir Yorum

  1. Siz halen siyah sarımsağın tadına bakmadınız mi? Eravital Siyah Sarımsak. Tadına bakmanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu