Sigara Ve Alkolün Zararları | Onlinezeka
Eğitim Sağlık

Sigara ve Alkolün Zararları

Sigara ve alkolün zararları konusunda tüm istatistikler ürkütücü. Bir çok ölümcül hastalığın tetikleyicisi sigara ve alkollü içecek kullanımının önlenmesi gerekli. Sigara ve alkolün vücudumuza verdiği zararları sıralamak için hastalıkları tek tek ele almakta fayda var. Keza hemen her türlü hastalığın artması hatta bulaşması için özellikle sigara bir aracı durumda. Taşıyıcı durumda yani. Diyelim ki kış aylarının en çetin hastalığı diyebileceğimiz gripal enfeksiyonlar sigara dumanı yoluyla daha hızlı bulaşıcı hale gelmekte.

Sigaranın Zararları

Sigara ve alkol ortak zararları olan iki alışkanlık olmakla birlikte insan vücuduna verdiği zararlar açısından farklılıklar da göstermektedir. Bu nedenle her ikisinin verdiği zararları ayrı ayı ele almak daha doğru olacaktır.

Sigaranın zararlarını daha iyi anlatmak için verdiği zararları kategorilere ayırmak gerekli. Sigaranın zararlarını başlıklar halinde vermek gerekirse sağlığa, ekonomiye, çevreye verilen zararlar en önemli zararlardır. Sigaranın en görünen ve en önemli zararı sağlığı bozması, hastalıklara neden olması ve bazı hastalıkların da hızlanmasına neden olmasıdır. Akciğer kanseri başta olmak üzere nedeni sigara olan ve ne yazık ki tedavisi tam olarak bulunamayan bir çok konser belasının nedeni sigaradır. Sigara sadece akciğer kanseri değil dudak tiryakiliği nedeniyle ağız içi kanserlere, dudak, yanak ve gırtlak kanserlerine ve pankreas kanserine de yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre sigara içenlerin beyin faktörlerinde de bozulmalar görülmektedir. Zihinsel yetilerde azalmalar, erken bunamalar ve stres sorunları ortaya çıkmaktadır. Sigaranın etki alanına giren bütün organların hasar gördüğü bilinmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Dejavu Nedir, Neden Kaynaklanır, Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Ağız ve burunda tat ve koku alma özelliklerini olumsuz etkileyen bir tablonun ortaya çıkmasına neden olur. Sinüzit, farenjit, bademcik,  kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıkları bunlardan sadece birkaçıdır. Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur. Örneğin sigara içenler ne domatesin kokusunu tam olarak alabilirler ne de tadını. Yine sigara dumanının göz merceğinin saydamlığının azalmasına neden olduğu yani katarakt oluşturduğu bilinmektedir.

Sigara ve Cilt

Sigara içenlerde görülen bir diğer sağlık sorunu da cildin yapısının bozulmasıdır. Sigara içenlerde ciltte lekeler ve kırışıklık oluşur. Sigaranın selülit oluşumunda da etkin rolü olduğu bilinmektedir.

Sigara ve Cinsellik

Sigara, damar sertliğini hızlandırır, damar tıkanıklıklarına neden olur. Erkeklerde görülen cinsel fonksiyon bozukluklarının bir çoğunun kökeninde de sigara tiryakiliği bulunmaktadır. Yine mesane kanserinin nedenlerinden biridir.

Bunu da Okuyabilirsin...  25 Mart Dünya'daki Koronavirüs Raporu

Sigara ve Diğer Sağlık Sorunları

Sigaranın doğrudan ve dolaylı olarak neden olduğu bir çok hastalık vardır. Mide hastalıklarından gastrit, ülser ve reflü, mide ve yemek borusu kanseri örnek olarak verilebilir.

Hamilelik ve Sigara

Bebek bekleyen kadınların sigara içilmesi hem kendi sağlığı hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından büyük risk teşkil eder.  Düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur. Bebekte otizm benzeri birçok soruna neden olabilir. Kadınlarda erken menopoz ve rahim kanserini de sayılabilir.

Alkolün Zararları

Alkol tıpkı sigara gibi hem sağlık sorunlarına hem ekonomik sorunlara hem de sosyal ve psikolojik sorunlara zemin hazırlar. Kalp damar yetmezlikleri, şeker hastalıkları, mide kanserleri, karaciğer rahatsızlıkları alkol nedeniyle oluşabilmektedir. Alkolün beyin hücrelerine zarar verdiği, reflekslerde azalmalara neden olduğu, trafik kazalarının büyük bir kısmının alkollü araç kullanma nedeniyle olduğu bilinen gerçeklerdir. Alkol kullanımı ile aile huzurunun yok olduğu, şiddete meyilli birey davranışlarının arttığı da yaygın görüşlerdendir.  Alkol ekonomik yönüyle de bütçeye önemli yük getirmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kereviz Yemeği Tarifi

Sigara ve alkollü içecek kullanımının vücudumuza verdiği zararlar bunlarla sınırlı değildir. Her iki zararlı alışkanlığın henüz tespit edilmemiş bir çok zarar verici özelliğinin olacağı kesindir. Bu nedenle sigara ve alkol bağımlılığına karşı toplumsal bir duyarlılık geliştirmek gereklidir. Yasal yaptırımlar tek başına çözüm olamaz. Eğitim ve sosyal çabalar çok daha önemlidir.
Kaynak:  bilgitor.com/sigara-alkolun-zararlari/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak