The title of the page
Kültür Sanat

Sezen Aksu’nun Yeni Albümü

Sezen Aksu’nun Yeni Albümü’nün önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacağı konuşuluyor. Eski ve iyi bir Sezen Aksu dinleyicisi olarak beni fazlasıyla heyecanlandırdı bu haber. Bir dönemin idolü olup da her yeni gelen kuşağa kendisini kabul ettiren sanatçıların bir özelliği vardır. Başarının üzerine yatmazlar. Gerçek sanatçı olmanın da galiba en temel özelliği budur. En tepe diye bir şey yoktur onun için. En tepedeysen zaten yeni başarılara ihtiyacın kalmaz, En tepede olduğunu hissetmek, en tepeyi her an kaybetme duygusuyla yaşamak demektir. Böyle bir anlayışın vardığı nokta elbette popülizmdir, trend olmanın geçici hazzıdır. Hatta doyumcu bir anlayıştır. Eh böyle olunca da kendisinden başka kimseye yararı olmayan ürünler ortaya çıkacaktır, yararsız ürün. 

Sezen Aksu'nun Yeni Albümü
Sezen Aksu’nun Yeni Albümü

Minik Serçe’yi Bu Günlere Taşıyan

Sezen Aksu’yu yararlı yapıtlar üretmeye iten sadece bir bakış açısı değil kuşkusuz. Toplumsal ilişkilere duyarlılık da gerekli. Toplumdan beslenip, toplumun gözdesi olup, kısacası toplumun ekmeğini yeyip de toplumla kantağı olmayan birinin sanatçı olması mümkün değildir. Sezen Aksu’nun toplumsal olgulara ilgisi kendine özeldir. Olaylara siyasal pencereden bakmak yerine insancıl yaklaşım sergiler. Nitekim yeri gelmiş, Gezi Parkı protestolarında öldürülen gençlerden yana tavrını net olarak koymuş, yeri gelmiş Güneydoğuda şehit olan Türk askerleri için “Tanrının Gözyaşları” isimli şarkısını yazmış ve yeri gelmiş demokratik açılıma destek vermişti.

Bunu da Okuyabilirsin...  Tüm Zamanların En İyi 10 Filmi

Sezen Aksu Duyarlılığı

Sezen Aksu’nun, müziğinin dışında daha fazla konuşmak yersiz ama bir sanatçı politik tavrı açısından özgünlük içerdiği için bu konuda bazı şeyler ilave etmeye ihtiyaç duydum. Sanatçı duyarlılığı dediğimiz şey sadece sanatsal üretim araçları ile ilgili değil yani sanatın nesnesi olan, sanat için esin kaynağı olan her eyi kapsadığı zaman gerçek anlamına kavuşuyor. Bu süreci besleyen her unsur da sanatçının özgün bakışıyla, yeteneğiyle ve işçiliğiyle bütünleşince sanat eserine dönüşüyor. Minik Serçe bence bu kanal da ilerliyor. Bu tavırda bulduğum eksiklik de artık zorbalıklar karşısında yorgunluk belirtileri sergilemesi. Sezen Aksu’dan; ezilen, haksızlığa uğramış, yoksulluğa hapsedilmiş, özgürlükleri elinden alınmış her birey veya zümre için daha çok mücadele etmesini beklemek sanırım benim gibi sadık hayranlarının hakkı. Belki bunda medyanın zoraki haberleri, dışlama taktikleri, özel ve özgün bireyler yerine faydacı, trend olayların – kişilerin peşinden koşmasının etkisi de var.

Bunu da Okuyabilirsin...  Hippi Nedir? Hippi Yaşam Tarzı Hakkında Kısa bilgi

Sezen Aksu’nun Müziği

1975 yılında, Sezen Seley adıyla çıkardığı ilk 45’lik olan ‘Haydi Şansım’ çok az satmıştır. Sezen Aksu adıyla piyasaya çıkardığı ikinci 45’liği Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma ise beğenildi. Esas büyük çıkışını ise 1976 yılında çıkardığı üçüncü 45’liği Olmaz Olsun/Vurdumduymaz’la yaptı. Sezen Aksu uzun süre kırk beşlik plaklar listesinde bir numara olarak kaldı. Bu başarıyla birlikte 1976 yılında ilk sahne çalışmasına başladı. Bebek Belediye Gazinosu’nda sahne almaya başlayan Aksu, 1977 yılında Allahaısmarladık/Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar/Neye Yarar 45’likleri ve ilk 33’lüğü olan “Allahaısmarladık” albümlerini yayımladı. Sezen Aksu, bu dönemden sonra her çıkardığı albümde başarılı bir grafik çizdi. Sezen Aksu sadece şarkı söylemekle kalmamıştır. Bugüne kadar 400’den fazla şiir ve bestesi bulunan Minik Serçe, bu şiirlerden 197 tanesini Eksik Şiir adıyla kitaplaştırmıştır.

Yapımcı Sezen Aksu

Sezen Aksu, 1990’lardan itibaren yapımcı olarak, o yılların müziğine damga vuracak genç sanatçıları müzik dünyasına kazandırdı. Sertab Erener, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Levent Yüksel, Işın Karaca, Hande Yener, Yıldız Tilbe gibi birçok ismi müzik dünyamıza kazandırırken bir çok müzisyene de destek oldu.

Bunu da Okuyabilirsin...  Aborijinler Kimdir? Aborijinler Hakkında Genel Bilgiler

Sezen Aksu Diskografisi

Allahaısmarladık (1977)
Serçe (1978)
Sevgilerimle (1980)
Ağlamak Güzeldir (1981)
Firuze (1982)
Sen Ağlama (1984)
Git (1986)
Sezen Aksu’88 (1988)
Sezen Aksu Söylüyor (1989)
Gülümse (1991)
Deli Kızın Türküsü (1993)
Işık Doğudan Yükselir (1995)
Düş Bahçeleri (1996)
Düğün ve Cenaze (1997)
Adı Bende Saklı (1998)
Deliveren (2000)
Şarkı Söylemek Lazım (2002)
Yaz Bitmeden (2003)
Bahane (2005)
Deniz Yıldızı (2008)
Yürüyorum Düş Bahçeleri’nde… (2009)
Öptüm (2011)

Sitemizin Uygulaması Google Play'de Sezen Aksu'nun Yeni Albümü 1 – google play indir e1608493225897
Test ve Deneme Çözme Uygulamamız Google Play'de Sezen Aksu'nun Yeni Albümü 1 – google play indir e1608493225897

                bilgitor


Kaynak

Yorumlar

YorumlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu