Kimdir?

Şehit Ömer Halisdemir Kimdir?

Ömer Halisdemir, 20 Şubat 1974 tarihinde Niğde’nin Bor ilçesinde doğdu. Çocukluğunu Bor, Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçiren Ömer Halisdemir, Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde, Türkiye sınırları içinde ve Afganistan gibi bazı ülkelerde birçok görevde bulundu. Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu vardır.

Şehit Ömer Halisdemir Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli olaylarından biri olan,15 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasındaki kahramanlığı nedeniyle Türk milletinin kalbinde taht kurdu. Özel Kuvvetler Komutanlığına girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine, tereddüt etmeden göğsünden vurarak öldürdü. Bu sırada üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca adlı azılı iki hain tarafından kurşun yağdırıldı. Vücuduna otuz kurşun isabet eden Ömer Halisdemir şehit edildi. Onun şehit edilmesinden sonra darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiştir. Darbeye katılan otuz altı hain ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliğince tutuklanmıştır.

Bunu da Okuyabilirsin...  İrfan Değirmenci Kimdir? Eşi Kim?

Ömer Halisdemir’in darbeci genarali vurması ile birlikte, darbecilerin hevesleri kursaklarında kaldı. Türk demokrasi tarihinde, darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden biri olarak “Şehit Ömer Halisdemir” ölümsüzleşti.

Hatırası

Ömer Halisdemir’in şehit edildiği nokta özel bir kaplama ile koruma altına alındı ve çiçeklerle süslendi. Halisdemir adı yediden yetmişe tüm yurttaşların belleğine kazındı. Türkiye’deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurduna onun adı verildi. Ayrıca memleketi Niğde’de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturuldu. Yine Niğde’deki üniversiteye de Ömer Halisdemir’in adı verildi.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak