Kimdir?

Salvador Dalí Kimdir? Kısaca Hayatı ve Eserleri

Salvador Dalí, 11 Mayıs 1904’te İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. Dali’nin resim yapmasını sürekli destekleyen annesinin desteğiyle 1914 yılında özel bir resim okuluna yazdırıldı. 1919’da ilk sergisini açtı. 1921 Şubat’ ında çok sevdiği annesi meme kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Annesinin ölümü hakkında “hayatımda aldığım en büyük darbeydi. Ona tapardım […] Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum.” Diyebildi.

Salvador Dalí, 1922 yılında Madrid’e taşındı. Buradaki okul yıllarında ürettiği eserlerde kübizm ve dadaizm etkileri görülmektedir. Bu akımlar, Dalí’nin eserleri ile birlikte Madrid’de ilgi çekmeye başlamıştır. Dalí, Madrid yıllarında, kendisi gibi avangart sanata meraklı olan film yapımcısı Luis Buñuel ve şair Federico García Lorca ile yakın arkadaş oldu. 1925 yılında Barselona’da açtığı ilk kişisel sergisi büyük ilgi gördü.
bellegin azmi

Bunu da Okuyabilirsin...  Ece Özdikici kimdir, Gerçek yaşı kaçtır?

1926’da Paris’e giden Dalí, burada büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Bu dönemde Salvador Dalí’nin eserlerinde Picasso etkisi görülmektedir. Paris’ten döndükten kısa süre sonra askere alındı. Ekim Askerliğini Ekim1927’de tamamladı. Mart 1928’de sanat eleştirmenleri Luís Montanyà ve Sebastià Gasch ile birlikte, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan “Sanat Karşıtı Katalan Manifesto”yu yazdı.

1929’da yeniden Paris’e giden Dalí, sürrealist akımın öncüleri Breton ve Éluard ile tanıştı. Dalí, 1931’de en ünlü eseri olan Belleğin Azmi,ni yaptı. 1934’te evlendi, Aynı sene New York’ta açtığı sergi ABD’de nedeniyle büyük ilgi gördü ve büyük üne kavuştu.

1936’da başlayan İspanya İç Savaşı, 1939’da General Francisco Franco’nun galibiyetiyle sona erince, Dalí yeni kurulan faşist rejime desteğini açıkladı. Bu olay Sürrealistler ve Dalí’nin arasını açtı ve çekişme Dalí ölünceye kadar devam etti. Salvador Dalí ve eşi Gala 1940’da, II. Dünya Savaşı’nın yıkımlarından kaçarak 9 yıl kalacakları ABD’ye yerleştiler.

Bunu da Okuyabilirsin...  Başak Köklükaya Kimdir?

1949’da Dalí ve eşi 1949 yılında Avrupa’ya dönerek Katalonya’ya yerleştiler. Dalí 1951’de Katolisizm’le modern bilimin bazı kavramlarını sentezlediği Mistik Manifesto,yu yayımladı. Bu dönemde, tuvale boya sıçratma, hologramlar, optik yanılgılar ve stereoskopi gibi değişik tekniklerle denemeler yaptı.

10 Haziran 1982’de karısının ölümüyle çok sarsılan Dalí, karısının gömüldüğü Púbol Kalesi’ne yerleşti ve ölümüne kadar münzevi bir hayat sürdü. 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden öldü.

Salvador Dalí’nin Eserleri

Dalí, 1500’den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından, sürrealizmin temsilcisi Salvador Dali’nin eserlerinin büyük çoğunluğu, Figueres’deki Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde bulunmaktadır. Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dalí Müzesi, Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’taki Salvador Dalí Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak