Genel Kültür

Sahte Faturalar Can Yakıyor

Sahte Faturalar can yakmaya devam ediyor. Bilgisayar korsanları tarafından geliştirilen akla hayale gelmez yöntemlerle bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcıları mağdur ediliyor. Son olarak e-faturalara yoluyla dolandırıcılık yapmakta, bankalar başta olmak üzere çeşitli kurumlara ödenmesi gereken faturalar yoluyla tüketicileri dolandırmaktalar. Son olarak pdf gibi görünen .exe uzantılı sahte e-fatura düzenleyerek kullanıcıların bilgisayarına virüs bulaştırma yoluyla bu amaçlarını gerçekleştirmekteler.

Sanal dolandırıcılık çeteleri, kullanıcılarına ait isim, e-posta, fatura ve kargo adresleri, telefon numaraları ve hatta kredi kartlarının bilgilerini kolaylıkla ele geçirebiliyor. Kullanıcılara pdf gibi görünen .exe uzantılı e-fatura gönderen dolandırıcılar kullanıcıların bu .exe uzantılı sahte e-faturaları açmasıyla birlikte zararlı yazılımları kurbanın bilgisayarlarına yüklemiş oluyorlar. Yakın zamanda GSM operatörünün faturasıymış gibi görünen bir dosyaya bu şekilde rastlandı ve gerekli güncellemeler bir çok güvenlik firması tarafından yazılım veri tabanında anında sağlandı. Bilgisayara yüklenen zararlılar, hackerların bilgisayarların kontrolünü ele geçirmesine ve şahsi bilgilerinin çalınmasına neden olabiliyor.

Bunu da Okuyabilirsin...  Cinsel İstismar Nedir, Nasıl Önlenir?

Sahte e-faturalardan korunmanın en etkili yöntemi tanımadık e-posta adreslerinden gelen .exe uzantılı e-faturaları açmamak ve kullandıkları cihazlara güncel bir anti-virüs yazılımı yüklemek. Sahte faturalara yönelik uygulanan koruma teknikleri diğer mailler için de geçerli. Maillerin içine gizlenmiş olan zararlı yazılımlar, bilgisayarınızda bulunan önemli bilgileri ele geçirmekte ve dosyalarınıza zarar vermektedir. Ayrıca bazı yazılımlar adres defterinizdeki e-mail adreslerini alarak o adreslere de sahte mailler gönderebilmektedirler. Bu sahte mailler sanki sizin tarafınızdan gönderilmiş gibi gösterilerek adres defterinizdeki kayıtlı tanıdıklarınız kandırılmaktalar.
Sahte Faturalardan Korunmak İçin Ne yapılmalıdır?
Özellikle banka işlemi yapan ve faturalarını internet üzerinden ödeyen kullanıcılar bilgisayarlarında lisanslı ürünler kullanmaya özen göstermelidir. Lisanslı ürün kullanıcıları yazılım üreticilerinden teknik destek ve güncellemeleri alabilir. Böylece hem bilgilerini hem de bilgisayarda kurulu olan yazılımların güvenliğini sağlamış olur…

Bunu da Okuyabilirsin...  Everything you wanted to know about GIFTS but were afraid to ask!

Dolandırıldığını Anlayan Kişi Ne Yapmalıdır?

Öncelikle bankalara haber vermek vakit geçirmeden de savcılığa suç duyurusunda bulunmak en doğrusudur. Kullanılan bütün mail hesaplarının şifreleri değiştirilmelidir. Eğer varsa blog vb web siteleri ile sosyal medya hesaplarının şifreleri vakit geçirilmeden değiştirilmelidir. Güncel bir antivirüs programı ile bilgisayar taranmalı, temizlenmelidir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

  • Hem sahte faturalara dikkat etmek gerek hem de gelen faturaları iyi okumak gerek. Bu adamlar bazı zamanlar kafalarına göre tahsilat yapıyorlar. Dikkatli incelemek bütçemiz açısından gereklidir…

Yorum Bırak