Genel Kültür

Reklamın Tüketimdeki Rolü Nedir?

Ticaret ya da satış işlemi; ihtiyacı olan kişiye yani tüketiciye gerekli olan bir malın, satıcı tarafından verilmesidir. İhtiyaç sahibi olan bu mal için nakit para, kredi kartı, çek, senet vb gibi bir bedel ödemektedir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere alım satım yani ticaret işleminin gerçekleşmesi için ihtiyaç, belirleyici faktör konumundadır. Çeşitli mal veya hizmet satışını yapan özel ya da tüzel kişiler, şirketler, firmalar vb. ihtiyacı olan kitlelere ulaşmak için belirli yöntemler kullanırlar. Burada amaç satıcının ürün ve hizmetleri hakkında tüketiciye ulaşmaktır. Günümüzde benzer özellik ve nitelikte ürün satışı, pazarlaması yapan sayısı çok fazladır. Bu nedenle hem rekabet yüksektir, hem de tüketiciye ulaşmak daha zordur. Bu zorlukları aşmak için kurumsal firmalar, teknik olarak çeşitli piyasa araçlarını devreye sokarlar. Bunlar piyasa araştırması, hedef kitle ve ihtiyaç analizleri, müşteri yönelimleri, marka oluşturma gibi bazı uygulamalardır. Diğer yandan hemen her boyuttaki satıcıların elinde ürünlerinin alıcıya ulaşmasını kolaylaştıracak bir araç daha vardır. Reklam veya tanıtım adı verilen bu araç, televizyon, gazete, İnternet ve el broşürleri kanalıyla yapılmaktadır. Firma ya da kişi tanıtımı yapan sektöre ise reklamcılık adı verilmektedir. Reklamın tüketimdeki rolü her geçen gün daha da belirgin hale gelmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Çocuk Psikiyatrisi

Bilişim çağının en çok ağırlığını hissettirdiği sektörlerden biri reklamcılıktır. Son dönemde sadece reklamın gösterildiği nesneler, sahalar değil reklam türlerinde de inanılmaz gelişmeler yaşanmaktadır. Reklamlar sunuldukları yerler ve sunuş şekilleri olarak çeşitli türlerde kendini göstermektedir. Yazı, film veya grafikli reklam tasarımları farklı amaçlar, bütçeler için tasarlanabilir. Yine reklam metin yazarlığı, reklam senaryosu, reklam filmi, reklam oyunculuğu ve reklam tekniği gibi kavramlar sektörün literatüründe en çok yer alan kelimelerdir.

Reklamın Tüketimdeki Rolü Nedir?

Tüketimde Reklamın Rolü Nedir?

Reklam doğrudan ürüne yönelik olduğu gibi firma ya da kişi tanıtımı şeklinde de olabilir. Reklamın yani tanıtımın öncelikli hedefi, ürünün tüketici tarafından alım yönünde izlemeye alınmasıdır. Bunun anlamı, ürün tüketicinin dikkatini çekmeli, hafızasına almalı ve ihtiyaç anında satış işleminin gerçekleşmesidir. Dikkat edilirse ihtiyaç sahibi yani tüketici ürünü kendisi satın almaktadır. satıcı firmanın yaptığı şey, bir mal veya hizmete ihtiyacı olan kitleyi bulmak ve reklam yoluyla onu ikna etmektir. Temel ihtiyaç maddeleri elbette ki her zaman gerekliliği olanlardır. Ancak örneğin elektronik, beyaz eşya, otomobil vb gibi tüketim maddelerinde durum farklıdır. Şu da bir gerçektir ki bir alım satım işlemi için alım gücü, karar verme yeteneği ve ihtiyaç üçlüsü gereklidir. Ancak bazen tüketici ihtiyacı olmasa da yani ürün elinde olsa da yenisini alma gereksinimi duyabilir. Bu da reklamın başarısıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Bayburt'ta gezilebilecek yerler

Sonuç olarak iyi bir reklamcı ekip tarafından kurgulanıp, hayat geçirilen reklamlar tüketimde çok önemli bir rol üstlenmektedir. Kısa vadede olmasa da uzun vade için reklamı yapılan ürünün marka değerini artırır, tüketicide alım yönünde bir güven algısı oluşturur.

bilgitor.com/reklamin-tuketimdeki-rolu-nedir

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak