Sağlık

Radika (Karahindiba) otunun kullanımı ve faydaları

Radika diğer adıyla karahindiba papatyagiller familyasına ait bir bitki türüdür. Nisan ve Mayıs aylarında yol ve tarla kenarı gibi alanlarda kendiliğinden yetişen radikanın besin değeri oldukça yüksektir ve potasyum kaynağıdır. Peki, radika nasıl kullanılır? Faydaları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim…

100’e yakın türü bulunan radika otu ilkbahar ortalarında çiçek açan bir bitkidir, sonbaharın ortalarına doğru ise beyaz toplar şeklinde tohumlaşır. Otun kullanılan kısımları yaprak ve köküdür. Ot, çiçek açmadan tazeyken kullanılmaktadır.

Radika (Karahindiba) otunun kullanımı ve faydaları 1 – karahindiba

Radika otu nasıl kullanılır?

Radika otunun çayı ve salatası yapılmaktadır. Radika otunun bazı bölgelerde kavurması ve kökünün kurutulması yoluyla kahvesi de yapılmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Beden Kitle İndeksi Nedir?

Radika çayının yapılışı

Bir miktar rezene tohumu, karanfil, tarçın, kurutulmuş zencefil kökü ve 1 çay kaşığı karabiber sıcak bir tavada 30-40 saniye kadar karıştırılır. Daha sonra 1 su bardağı kavrulmuş karahindiba üzerine eklenir. Tava karıştırılır. Ardından oluşan karışımdan 1 kaşık alınarak bir bardak kaynamış suya eklenir, 5 dakika demlemeye bırakılır.

Radika (Karahindiba) otunun kullanımı ve faydaları 2 – radika

Radika salatası tarifi

Taze radika otu köklerinden ayrılır, sap ve yaprakları iyice temizlenir. Temizlenen sap ve yapraklar, kaynamaya başlayan suya ilave edilerek haşlanır. 5-10 dakika haşlandıktan sonra süzgeçte süzülür ve soğumaya bırakılır.

Salatanın sosu için; 3 çorba kaşığı zeytin yağında 1-2 diş ezilmiş sarımsak ve 1 adet limon suyu karıştırılır. Biraz tuz ve bir tatlı kaşığı pul biber eklenir. Sos, haşlanan radikanın üzerinde gezdirilir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Kağıt kebabı yapımı

Radikanın başlıca faydaları

  • İdrar söktürücüdür. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarını destekler.
  • İştah açıcıdır. Sindirime yardımcıdır.
  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Pankreas üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Kan temizleyicidir.
  • Sarılık ve dalak hastalıklarında kullanılır.
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak