C vitamini kaynağı olarak bilinen ve kış aylarında sık olarak tükettiğimiz portakalın birçok çeşidi vardır. Portakal çeşitlerini ve özelliklerini sizler için derledik…

1- Valencia Portakalı: İsmini İspanya’nın ‘Valencia’ şehrinden alır. Tatlı bir portakaldır. Öncelikli olarak meyve suyu üretiminde kullanılır. Tadının güzel olması sebebiyle tezgahlarda da sık olarak görülebilir. Dünya çapında tüketilen bir portakaldır.

2- Hamlin Portakalı: 1879’da Florida’da Grenwood’da bir koruda keşfedilmiştir. Çekirdeksiz bir portakaldır. Dışı pürüzsüzdür ve diğer türlere göre küçüktür. Dış kabuğu ve suyu diğer portakallara oranla açık renktedir. Çabuk olgunluğa erişir ancak kalitesi düşüktür.

3- Washington Portakalı: Bahia olarak da bilinir çünkü Bahia’daki bir türün mutasyona uğramış çeşididir. Geniş ve kalın meyvesi vardır. Çok sulu değildir. Kabuğu kolay soyulur. Dilimleri ayrıktır. Dünya çapında meşhurdur.

İlginizi Çekebilir.  Kaç çeşit mandalina var?

4- Yafa Portakalı: Kökeni İsrail, Jaffa’ya dayanır. Kabuğu tamamen turuncudur ve kolay soyulur. Orta büyüklüktedir. Bol suludur ve kalitelidir.İsrail ve Lübnan civarında önemli derecede üretimi gerçekleşir.

5- Göbekli (Navelina) Portakalı: Washington portakalının doğal mutasyona uğramış halidir. Daha erken olgunluğa erer. Çekirdeksizdir, bol suludur ve etli bir yapısı vardır. Kabuğu parlak turuncudur.


6- Taracco Portakalı: Kökeni Sicilya çeşidi Sanguigno’ya dayanmaktadır. Düzensiz bir şekli vardır. Kabuğu kolay soyulur. Orta ve iri meyvesi vardır. Akdeniz portakalları arasında yer alan bir çeşittir.

7- Alanya Dilimli Portakal: Kökeni bilinmeyen bu tür sadece Alanya ve çevresinde yetiştirilmektedir. En önemli özelliği sap tarafından sitil ucuna doğru 4–8 adet oluk bulunmasıdır. Popülerliğini kaybetmekte olan bu portakalın boyutları küçük ve orta seviyededir. Kirece dayanıklıdır ve suludur. Verim düzensizliğine eğilimi vardır.

İlginizi Çekebilir.  Kivi üretiminde başı çeken iller

8- Moro Kanlı Portakal: Sicilya kökenli İtalyan kan portakaldır. Kabuğu hafif pürüzlü yapıdadır. Erkenci portakaldır. Az çekirdeklidir. Aralık ortalarına doğru olgunlaşır.

9- Lane Late Portakalı: Avustralya’da 1950 yılında Washington Navel portakalının tomurcuk mutasyonu sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. İç kalitesi iyidir ve tatlıdır. Meyve suyunda az miktarda limonin bulunur. Ağaç üzerinde kalitesini koruyarak uzun süre kalabilir. Ocak-nisan ayları arasında hasat edilebilir.

10- Sanguinelli Portakal: İspanya kökenli bir kan portakaldır. Küçük ve orta iriliktedir, yuvarlak-oval şekildedir. Ocak-Şubat aylarında olgunlaşır. Olgunlaştıktan sonra dalında fazla bekletilmez.

11- Şeker Portakal: Asitsiz ve yerli portakal çeşididir. Soluk sarı rengi vardır. Suludur, aroma ve kalitesi gayet iyidir. Ortalama olarak bir portakalında 2 çekirdek bulunur. Kasım ayında olgunlaşmaya başlar.

İlginizi Çekebilir.  Kestane fidanı dikimi, bakımı ve budanması

12- Cara Cara Göbekli Portakal: Washington Navel portakalın mutasyonudur. İç rengi greyfurt gibi koyu pembedir. Hasat zamanı Aralık-Mart aylarıdır.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar