Genel Kültür

Paramedik Nedir? Ne İş Yapar? Paramedik Nasıl Olunur?

Bu Yazımızda Aşağıdaki Soruların Cevaplarını Vereceğiz

paramedik nedir
paramedik ne iş yapar
paramedik nasıl olunur
paramedik ne demek
paramedik bölümü nedir
paramedik nedir ne iş yapar
paramedik ne is yapar
att paramedik nedir
paramedik ne yapar
paramedik mezunu ne iş yapar

Paramedik Nedir? Acil Tıp Hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak ifade edilen ve Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hasta ya da yaralıya ilk anda müdahale eden sağlık profesyoneline Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri (AABT) veya paramedik denilmektedir.

Paramedik Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

Ülkemizde İlk ve Acil Yardım eğitimi, bir çok devlet ve özel üniversitelerinde ön lisans düzeyinde verilmektedir. Üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde İlk ve Acil Yardım, Acil Bakım Teknikeri (Paramedik) eğitimi vermektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Türkiye'nin Alternatif Enerji Kaynakları

Paramedik Görev Tanımı Neleri Kapsar?

Zamanında müdahale ile yaşam kurtarmayı hedefleyen paramedik mesleği stresli iş grupları içerisinde yer alır. Paramediklerin sorumlulukları şu başlıklar altında toplanabilir,

 • Kaza, yaralanma, hayati tehlike içeren hastalık durumlarında acil tedavi sağlamak,
 • Doğru hasta taşıma tekniklerini kullanmak ve kırık gibi durumlarda stabilizasyonu sağlamak,
 • Hastaları bir sağlık kuruluşuna nakletmek ve nakil sırasında tedaviyi sürdürmek,
 • Hastane personeline, hasta durumu ve tedavi bilgisini aktarmak,
 • Hastanelerde ve diğer sağlık tesislerinde hasta bakımının sağlanmasına yardımcı olmak,
 • EKG okuyabilmek,
 • Kanamayı durdurmak,
 • Travma durumlarında stabilizasyonu sağlayarak hastayı nakle hazır hale getirmek,
 • Acil doğum halinde doğuma destek olmak.

Paramediklerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Özel Hastaneler ve Devlet Hastanelerin ambulans servislerinde çalışabilen paramediklerde aranan nitelikler şunlardır;

 • Hızlı karar verme ve sakin kalma yeteneğine sahip olmak,
 • Hastalar ve yakınları ile etkili iletişim kurmak,
 • Fiziksel güç seviyesine uygunluk,
 • Araç seyir yetkinliğine sahip olmak.

Kimler Paramedik Olabilir? Paramediklerin Özellikleri

Paramedik yani ambulans ve acil bakım teknikeri olabilme şartlarını iki başlıkta kısaca inceleyelim. Bu şartlar İlk ve acil yardım bölümü tercih kılavuzunda belirtilmektedir. Burada belirtilen şartlar paramedik olabilmek için gerekli bazı ön koşulları içermektedir.  Bu mesleği seçmek isteyenler öncelikle bazı fiziksel şartlara sahip olmalıdır. Bu şartları sıralayalım:

Bunu da Okuyabilirsin...  Yerel seçim ne zaman?

Sağlık ve Fiziksel özellikler
Erkek öğrencilerin 1.65 m, kız öğrencilerin de 1.60 m’den uzun olmaları şartı aranmaktadır. Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 eksik kilo ağırlığında olmak; kurtarma, taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları aranan diğer fiziksel özelliklerdendir.

Paramedik bölümünde okumak isteyen adayların, Üniversitelerin Tıp Fakültelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları şarttır.  Üniversite tercihi sırasında aranan bu şartların mutlaka taşınması gerekmektedir. Programa TYT sayısal puanıyla öğrenci alınmaktadır.

Paramediklerin Atamaları ve KPSS Puanları

Üniversitelerin ilk ve acil yardım bölümünü bitiren paramedikler, KPSS önlisans puanı ile atanmaktadırlar.  Önlisans mezunları için genel uygulanan kurallar paramedik olarak atanmak için de geçerlidir.Yani 4 yıllık bir bölümü bitirip lisans mezunu olmadan mutlaka önlisans puanınızı almanız mantıklı olacaktır. Paramediklerin atanması için gerekli KPSS puanları diğer meslekler için istenen puanlara göre daha düşüktür. Ortalama bir lisans bölümü atama puanının da altında bir puan yeterli olabilmektedir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Pestil köme dükkanı açmak

Paramedik ve ATT Aynı mı?

Acil tıp teknisyeni (ATT) olmak için sağlık meslek lisesi mezunu olmak yeterlidir. Yani lise düzeyinde bir eğitim söz konusudur. Ambulans ve acil bakım teknikeri yani paramedikler ise önlisans mezundur.

Paramedikler Ne İş Yapar? İş Bulmak Kolay mı?

Mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığı 112 Ambulans istasyonlarında ve özel ambulans şirketlerinde ilk ve acil yardım teknikeri olarak çalışmaktadır. Yerleştirme oranı %100 dür.
Paramedikler, yapılan işin özelliğinden dolayı birden fazla görevi üstlenmek durumunda kalabilirler.

Ambulansta doktorun bulunmadığı durumlarda kıdemi eski olan paramedik, amir konumunda olur. İlaç uygulama ve gerekirse müdahaleyi paramedikler yapar. Çoğunlukla 112 acil serviste 24 saat nöbet tutar ve sonrasında 72 saat dinlenir. bazı durumlarda mesai şartları sağlık müdürlüğü tarafından değiştirebilir.

Kaynak: bilgitor.com/paramedik-nedir-ne-is-yapar-paramedik-nasil-olunur/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


1 Yorum

Yorum Bırak