Kimdir?

Pablo Picasso Kimdir? Kısaca Hayatı, Sanat Anlayışı ve Kübizm

Pablo Picasso, tam adı ile  (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Tüm dünyada resim sanatı denilince akla ilk gelen birkaç kişiden biri olan Picasso, 25 Ekim 1881 tarihinde İspanya’nın Malaga kentinde doğdu. Tam adı, Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso’dur. Ressam ve aynı zamanda resim öğretmeni olan babasının etkisiyle küçük yaşta resim yapmaya başladı. 1895 yılında Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. 1901’de anne soyadı olan Picasso’yu kullanmaya başladı. Eserleri Juventut adlı İspanyol dergisinde yayınlandı.

Bunu da Okuyabilirsin...  Orkan Çınar kimdir? Kaç yaşında kariyeri?

Paris’e ilk defa 1900’de giden Picasso, o zamanın yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Montmartre semtinde bir süre para içinde yaşadı. 1901 – 1904 yılları arasındaki İlk dönem yapıtları, sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerinden oluşmaktadır. Tablolarında, kentsel yaşantıların yanında sirklerin yaşamının hüzünlü tarafını yansıttı. Picasso’nun bu dönemi ‘Mavi Dönem’ olarak tanımlanmaktadır.

Picasso’nun Sanat Anlayışı ve Kübizm

Kübizmin temellerinin, Picasso ve Georges Braque tarafından atıldığı kabul edilir. Picasso’nun 1907’den 1914’e kadar yaptığı tablolar kübist tarzdadır. Kübizmin genel özelliği, tablolarda geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Tablolarda yer alan nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş ya da geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin diğer bir özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bunun için Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşünün olması bu nedenledir. Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ve bir genelevdeki beş hayat kadınını gösteren ünlü eseri Avignonlu Kadınlar, Fransa’da 1907 yazında çizilmiştir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Burcu Özberk Kimdir?

Picasso, 1920’li yılların başından itibaren klasisizme dönmüştür. Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris).  Ünlü ressam, mitolojiden de esinlenmiştir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

Woman with a Mandolin

Italiano: Author: Picasso, Pablo. 1881-1973 Title:Woman with a Mandolin

En üretken sanatçı olarak gösterilen Picasso, Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Toplam resim 100 bin baskı, 34 bin kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir.
Picasso ‘nun en tanınmış eseri Alman hava kuvvetlerinin Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. 1937 yılında yapılan bu resim, şu anda Madrid’de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, “Bu resmi siz mi yaptınız” diye soran bir Alman generaline, “Hayır, siz yaptınız” cevabını vermiştir. Bu resim Picasso’nun savaşa ve Guernica’nın bombalanmasına karşı duyduğu güçlü nefreti anlatmaktadır. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan nefreti yansıtmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Paul Klee Kimdir? Neler Yapmıştır?
Bilgitor
Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak