Eğitim

Özel Öğrenciler Çerçeve Yaz Tatili Programı Nedir?

Çerçeve Yaz Tatili Programı ve Uygulamada Dikkat edilecek Hususlar

Özel eğitim alan öğrenciler için düzenlenecek olan yaz tatili etkinlik programı 13 Temmuzda başlayacak. Özel Öğrenciler Çerçeve Yaz Tatili Programı pilot çalışması, özel eğitim gerektiren ve her türlü ve her kademede öğrenim gören öğrenci için yaz tatilini olumlu ve yararlı geçirme amaçlı örnek bir program. Çerçevesi aşağıda belirtilen program haftalık çalışma planı şeklindedir ve etkinlik temellidir. Öğretmen, öğrenci ve veli işbirliğine dayalı bir çalışmayı zorunlu kılmaktadır. Öğretmen BEB doğrultusunda, beliryeleyceği kazanımlara yönelik bir çizelge hazırlayarak öğrenci velisiyle paylaşır. Çerçeve yaz tatili programının ölçme ve değerlendirme kısmını ise öğrencilerin, verilen etkinlikleri görüntüleyerek, okulların açılacağı 31 Ağustos Pazartesi günü getirmeleri hedeflenir.

Bunu da Okuyabilirsin...  Almanya'da Eğitim, Bilim, Kültür ve Sanat

Program, özel eğitim sınıfları, kaynaştırma öğrencileri, özel eğitim meslek liseleri ve özel eğitim uygulama okullarını da eğitim gören mezun öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrencileri kapsayacaktır.

Öncelikle Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen çerçeve programı inceleyelim.

Haftalara göre düzenlenecek olan çerçeve yaz tatili programı;
– 13-17 Temmuz
– 20-24 Temmuz
– 27-31 Temmuz
– 3-7 Ağustos
– 10-14 Ağustos
– 17-21 Ağustos
– 24-28 Ağustos haftalarına yönelik hazırlanacaktır.

YAZ PROGRAMINI HAZIRLAMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  1. Öğrencinizin eğitim öğretime ara vermeden önce bireyselleştirilmiş eğitim programında hangi hedef/ hedef davranışta kaldığını belirleyin. Gerektiğinde performans belirlemek için öğrencinin ailesinin tarafından çekilen videolardan da yararlanabilirsiniz
  2.  Öğrenciniz için eğitim öğretim yılı sonunda ulaşmasını planladığınız hedef/ hedef davranışları Etkinlik Takip Çizelgesine (Tablo-1) listeleyiniz. (Yaz programı öğrencinin 2019-2020 eğitim öğretim yılında kazanması beklenen hedef/hedef davranışlardan oluşacaktır. Aynı zamanda bir sonraki öğretim yılında kazandırılması düşünülen hedef/hedef davranışlara geçiş niteliğinde olacaktır.)
  3. Etkinlik takip çizelgesini önereceğiniz hedef/hedef davranış sayısı doğrultusunda ihtiyacınız kadar çoğaltınız.
  4. Etkinlik takip çizelgesine öğrenci velisinin hedef/hedef davranışları çocuğuyla çalışırken kullanabileceği etkinlikleri, oyunları, kaynakları ve notlarınızı ekleyin.
  5. Aileleri çocuklarıyla yapabilecekleri etkinlik ve oyunları çeşitlendirebilmek için kullanacakları kaynaklar hakkında bilgilendirin. Tablo-3’ te yer alan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanmış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.
  6. Etkinlik takip çizelgesinde yer alan etkinlik ve oyunları öğrenci ihtiyacına göre Tablo-2 de yer alan Yaz Tatili Programına öğrenci velisiyle birlikte yerleştirin. Yaz Tatili Programında belirtilen saatler fikir vermesi amacıyla konulmuştur. Öğrenci velisine saatlerin çocuğun özelliklerine göre esnek hale getirebileceğini belirtin.
  7. Yaz tatili sonunda öğrencinizin yaptığı ürünleri, etkinlikleri gösteren fotoğraf ve videoları öğrencinizin ürün dosyasına ekleyin.Çerçeve yaz tatili programına ek olarak gönderilen 3 örnek tablo, öğrencinin durumuna ve ihtityaçlarına göre aileyle birlikte düzenlendikten sonra uygulamaya geçilecektir. Çizelgedeki saatlerin esnek olması belirtilecektir.13-17 Temmuz Örnek Etkinlik Çizelgesi
Bunu da Okuyabilirsin...  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Üniversiteler ve İletişim Bilgileri

Özel Öğrenciler Çerçeve Yaz Tatili Programı Nedir?

bilgitor.com/ozel-ogrenciler-cerceve-yaz-tatili-programi-nedir/

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak