Oyun oynamasını sevmeyen insandan uzak durmuşumdur. Çocukluğumu düşünüyorum… Yoksulduk ama oyunsuz kalamadık. Söğüt dalından düdük yaptık, konserve kutusuyla futbol oynadık, tahtadan at yaptık, sacdan kaydıraklar, telden buldozerler yaptık… Bunları hatırlarken, şimdiki çocuklar çok şanslı diye bir cümle kurmak mümkündü ama olmadı. Şimdiki çocuklar adına üzülüyorum… Beton duvarlar arasında nefes almak zorunda kalmak, en yakın arkadaşı tablet bilgisayarlar olan günümüz çocukları için. Çıplak ayakları toprağa hiç değmemiş, gök gürültüsü ve şimşek çakmasından korkup annesine hiç sığınmamış çocuklar için…

İlginizi Çekebilir.  Engelli Ne Demektir? Engellilerin Sorunları ve Güçlükler

Oyuncak Güvenliği mi Oyun Güvenliği mi?

Resmi gazetenin 3 Ekim 2016 Tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği’nin detaylarını okurken bu soruyu düşündüm. Yönetmelik detaylarında Sapan ve mancınıklar bendi hariç günümüz oyun dünyasına uygun bir kapsama sahip. Doğrusu yönetmelikte sözü edilen konular epeyce titiz bir çalışma ve pratikte karşılaşılan istenmedik durumlar için önlem almak açısından önemli. Oyuncakların yapım aşamasından sunumuna kadar bir dizi önlem… Avrupa Komisyonunu tarafından belirlenmiş esaslar, kalite ve uygunluk şartı gibi ayrıntıları okumak için yönetmeliği incelemenizi öneririm.

Oyuncak Güvenliği Nedir?

Yönetmelikte Oyuncak: Özellikle oyunda kullanımının amaçlanmasına veya oyun amaçlı tasarlanmasına bakılmaksızın 14 yaş altı çocuklar tarafından oyunlarda kullanılan ürünleri, ifadesi ile tanımlanmış. Bu tanımdan yola çıkarak oyuncak güvenliğini de yönetmelikte belirlenen esaslar, standartlar, uygunluk ve kalite gibi unsurları taşıma olarak tanımlamak mümkün.

İlginizi Çekebilir.  Noktürn Nedir? Fazıl Say’dan Chopin Noktürnleri Albümü

Oyun Güvenliği?

Oyunun bütün unsurları ile güvenli olarak yapılabilmesi için gerekli önlemlerin alınması diyebileceğimiz oyun güvenliği kavramı için mevzuat desteğini, Oyuncak Güvenliği Yönetmeliği sağlamakta. Oyun ortamları, oyun araçları ve oyuncuların bir arada düşünüldüğü bir eylem için kullanılan oyun, sadece çocuklar için değil genç ve yetişkinler için de önemli sosyal uğraş olarak düşünülmelidir.

Oyun Hakkında söylenmiş sözler

İyi bir oyunun, son söze ihtiyacı yoktur. W.Shakespeare
Bütün dünya bir oyundur… Koca bir oyun. Shulaik
Bütün dünya bir oyun sahnesidir. Kadın erkek bütün insanlarda yalnızca oyuncu dur. Her birinin giriş ve çıkış zamanları vardır. W.Shakespeare
Oyuncuların çoğu, aslında seyircidir. Ben Johnson
Oyuna tekrar girmezseniz, başarılı olma şansınız hiç olmaz. Joseph Roux


İlginizi Çekebilir.  Çiğ köfte işi para kazandırır mı?

Kaynak:  https://www.bilgitor.com/oyuncak-guvenligi-mi-oyun-guvenligi-mi/

Şahbender KORKMAZ

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar