Ortak Kullanım Alanlarında İSG Önlemleri | Onlinezeka
Sağlık

Ortak Kullanım Alanlarında İSG Önlemleri

İçinde yaşadığımız Pandemi sürecinde, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda İş Sağlığı ve Güvenliği Önlemleri her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.  Sağlık Bakanlığı tarafından devamlı güncellenen önlemlerin sıkı takibi, tüm çalışanların, öğrencilerin ve veliler açısından hayatidir. Bu kapsamda virüsün yayılmasını önlemek,  Corona testi pozitif çıkan kişiler hakkında yapılacak iş ve işlemlerin bilinmesi öne çıkmaktadır. Okul ve kurumlarda Riski Değerlendirme Raporları ve devamında Acil Durum Planları güncellenmelidir. Okulların eğitime başlayacağı Eylül ayı ile birlikte hijyen, sosyal mesafe, bağışıklık sistemi, uyku gibi konularda düzenli eğitim çalışmaları yapılmalıdır.  Bakanlığa bağlı resmi ve özel okulların ortak kullanım alanlarında isg önlemleri en üst düzeyde alınmalıdır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Düdüklü tencerede yemek pişirmek sağlıklı mı? Zararı var mı?

Okulların Ortak Kullanım Alanlarında İSG Önlemleri

 1. Okul/Kurumların  her  bir  kullanım  alanında,  (sınıf,  koridor,  laboratuvar,  atölye  vb.) katlarda koridor başlarına tahliye detay uygulama planları konulmalıdır.
 2. Acil  çıkış  yolları  açık tutulmalı,  standart  ışıklandırılmış  yön levhaları  konulmalı, acil  çıkış  kapılarının  toplanma  alanlarına  doğrudan  açılması  ve  çıkış  engelinin bulunmaması sağlanmalıdır.
 3. Okul/Kurum  merdiven  korkulukları  yerden en az 90 cm yükseklikte olmalı,  125 kg’lık yatay yüklere dayanıklı yapılmalıdır.
 4. Okul/Kurum merdivenlerinde kayma tehlikesine karşı standart kaymaz şerit çekilmelidir.
 5. Düşme tehlikesi bulunan merdiven boşluklarına güvenlik ağı çekilmelidir.
 6. Tuvaletlerin ve diğer bölümlerin kapıları dışarıya açılır hale getirilmelidir.
 7. Engelli kullanım rampaları standartlara uygun hale getirilmelidir.
 8. Pencerelerde  düşmeyi  önlemeye yönelik  tedbirler alınmalı, standartlara  uygun  hale  getirilmelidir.
 9. Öğrenci boy seviyelerinin üzerinde havalandırılma yapılmalıdır.
 10. Yüksekte  yapılan  çalışma  (pencerelerin  temizlenmesi,  herhangi  bir  cihaz  ve  makinanın bakım  ve  montaj  çalışması,  yağmur  suyu  drenaj  borularının  bakım  ve  montaj  işlemi,  vb.) sırasında  çalışanların  yüksekten  düşmelerini  önleyici  paraşütçü  tipi  emniyet  kemeri kullanmaları sağlanmalıdır. Emniyet  kemerleri  güvenli  bağlantı  noktalarına  bağlanarak, çalışma prosedürü kesin olarak uygulanmalıdır.
 11. Okul/Kurumda  bulunan  (sınıf,  koridor,  laboratuvar,  atölye  vb.)  tüm  malzemeler devrilmeye, düşmeye karşı sabitlenmelidir.
 12. Laboratuvarlar, iş atölyeleri, resim, müzik vb. derslikler amacı dışında sınıf olarak kullanılmamalıdır.
 13. Okul/Kurumda  (sınıf,  laboratuvar,  iş  atölyesi,  resim,  müzik  dersliklerinde  vb.  diğer kullanım  alanlarında)  öğrencilerin  güvenliğini  olumsuz  olarak  etkileyecek  olaylara  karşı bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır.
 14. Okul laboratuvarlarında bulunan kimyasallar kilitli dolaplarda depolanmalıdır.
 15. Okul  laboratuvarlarında  cıva  ve  içeriğinde  cıva  içeren  malzeme  bulundurulmamalı (Bulunması halinde İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri haberdar edilmelidir).
 16. Okul laboratuvarlarında yapılacak deneylerde güvenlik tedbirlerine uyulmalıdır.
 17. Tehlikeli  kimyasal  maddelerin bulunduğu  dolap ve  mekânlara,  yetkisiz kişilerin  erişimi engellenmelidir.
Bunu da Okuyabilirsin...  İncir çekirdeği yağının faydası ve kullanımı

Kaynak: www.bilgitor.com/ortak-kullanim-alanlarinda-isg-onlemleri – Yazıya aktif link verilmeden, kaynak alınamaz!

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak