Genel Kültür

Organik Meyve Sebze Ucuz mu?

Patates, kuru soğan, patlıcan gibi sebzelerin yanında Nar ve elma gibi meyvelerde yaşanan yüksek fiyat hareketleri, tüketiciyi zor durumda bırakmakta. Özellikle mevsiminde yenilmesi önerilen meyve ve sebzelerin fiyatı çok yüksek seyir izlemekte. Kuru soğanın fiyatı 6 liralarda, patlıcan ve biber fiyatları 15 liraları geçmekte iken bu mevsimin gözde meyvesi portakal ve mandalina nispeten daha ekonomik fiyatlarda satılmakta. Buna karşın nar, elma ve muz fiyatları epeyce yüksek.

Organik Meyve ve sebze fiyatlarında durum

Özel şartlarda ve tamamen denetimli yetiştirilen organik ürünlerde fiyatlar geçen yılkine yakın. Bu durum da tüketicinin organik ürün pazarlarına yönelmesine neden olmakta. Örneğin güncel fiyatı 5-6 tl arasında değişen kuru soğanın organik ürün pazarlarındaki fiyatı 8 Tl. Her ne kadar arada 3 TL gibi bir fark olsa da çürük çıkma olasılığının zayıf olması yanında lezzeti de cazibe kaynağı oluşturmakta.

Organik domates

Organik domates

Bilgitor editörlerimizin Ankara Çankaya’daki Organik pazarda yapmış olduğu gözlem sonucu da gösteriyor ki tüketici tercihini az ve öz gıda yönünde kullanmaya başlamış bile. Bu durum, organik ürün pazar esnafını fazlasıyla memnun etmekte. Bazı sebzelerde ise fiyat farkı kendini hissettirmekte. Domates 14 lira ile el yakıyor ama marketlerde de 8-9 lira arasında.

Bunu da Okuyabilirsin...  Alexa Nedir? Alexa Ne İşe Yarar?

Organik Ürün nedir?

Organik gıdaların sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Bütçenin doğru planlanması ile birlikte az tüket, öz tüket mantığı geçerli olabilir. Hele de hanedeki kişi sayısı az ise örneğin haftada 2 kilo domates yerine 1 kilo organik domatesin tercih edilmesi fikri akla yatkın durmakta.

Organik ürünler hakkında daha fazla bilgi için, bir süre önce Organik Tarım Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? başlıklı bir yazı hazırlamıştık. Okumanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.

Bilgitor

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak