Omega 3'ün Vücut İçin Faydaları Nelerdir? | Onlinezeka
Sağlık

Omega 3’ün Vücut İçin Faydaları Nelerdir?

Bilim adamları Omega-3’ü benzersiz bir ilaç olarak adlandırıyorlar. Hatta kimi zaman Omega-3 yağ asitleri olmadan bedenin sis­teminin tamamen çökeceğini de iddia edi­yorlar. Çünkü Omega-3 vücuttaki hücrelerin davranışlarını kontrol eden bir maddedir. Hücrelerin herhangi birinde ufak çaplı bir yağ asidi dengesizliği bile bedenin işleyişini karmakarışık hale getirebilir. Nitekim beyin hücrelerinin ya da retina hücrelerinin görevlerini kusursuz şekilde yerine getirebilme­lerinde Omega-3’ün önemi büyüktür. Eğer vücutta bu yağ asitleri eksik olursa bu durum görme bozukluğuna ya da konsantrasyon, bellek, davranış bozukluğu gibi hasarlara yol açabiliyor.

Omega-3 Hangi Besinlerde Bulunuyor?

Omega-3 vücuda ancak dışarıdan alı­nabilen doymamış yağ asitlerinden biridir. Omega-3’ün diğer adı “alfa linolenik asit’tir. Bu madde genellikle yağlarından faydalanı­lan ceviz, badem, soya filizi, soya fasulyesi, nohut, keten tohumu gibi besinlerde bulu­nur. Ancak bunların yanı sıra yeşil yapraklı sebzelerde de bulunur.

Omega 3'ün Vücut İçin Faydaları Nelerdir? 1 – omega 3 ün faydası

Omega-3’ün vücuda kazandırdığı faydaların başında enerji üretimine verdiği destek gelir. Bu nedenle Omega-3 kullanımı kavrama gücünü ve hareket kabiliyetini arttırır.

Bunu da Okuyabilirsin...  Ağrı Nedir? Kronik Ağrının Nedenleri ve Tedavisi

Bu da kalp, şeker, migren, romatizma, tan­siyon problemlerine ya da ciltte meydana gelen sorunların ortadan kalkmasına yar­dımcı olur. Omega-3’ün vücut için hayati önem taşıyan en önemli özelliklerinden bir diğeri de bedendeki yağ deposunu gösteren trigliserit seviyesini düşürmesi ve böylece kalp-damar sağlığını korumasıdır. Bu işlev­lerini öğrendikten sonra ona içimde yaşayan iyilik meleğim ya da koruyucu meleğim diye­si gelir insanın!

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak