Bu Yazıda Neler Var?

Dünyanın tanıdığı ünlü piyanist ve bestecimiz Fazıl Say,  Chopin’in romantik dönemde piyano için yazdığı en beğenilen ve tanınmış parçaları olan noktürnlerini yorumladı ve “Chopin Noktürnler” adıyla bir albüm hazırladı.  Chopin Noktürnler albümü raflarda yerini alırken, bir taraftan da daha önce duymayanlar Noktürn kavramını merak etti. Piyano denilince ilk akla gelen eserlerden olan ve noktürn “gece müziği” anlamına gelmektedir. “Chopin Noktürnler” albümü dünyada ilk kez 2017 yılında Warner Müzik tarafından yayımlanmıştı. Bu dinlendirici, huzur verici müziği Youtube’da “Chopin Nocturnes” şeklinde yapacağınız aramayla dinleyebilirsiniz.

Noktürn Nedir?

Noktürn (Fr. Nocturn) İtalyanca gece müziği, serenat anlamına gelen 18. yüzyılda kullanılan Notturno kelimesinden türemiştir.

İlginizi Çekebilir.  Doğadaki İnsan hangi gün, saat kaçta yayınlanıyor?

Noktürn, imgesel – düşsel, romantik, duygu yüklü ve özgür biçimdeki piyano parçalarını tanımlamak için kullanılan şiirsel formdur. Gece müziği anlamında kullanılır. Esasen gece olan, gece yaşanan fakat güneşin doğuşuyla hepsinin yok olduğu olguların bütünü anlamındadır. 1700lerin sonlarına doğru geceleri açık havada icra edilmek üzere nefesli ve yaylı çalgılar için yazılmıştır. Bir tür “serenat”tır.

Noktürn terimi ilk defa 1700’lü yılların sonlarına doğru, duygulu piyano parçalarını anlatmak kullanılmıştır. Bu kavramı ilk kullanan ve bu türde eser veren müzisyen ise John Field’dir.  Field bu türde 18 eser yaratmıştır. Nocturn türdeki en yetkin parçaları ise Frédéric Chopin yazmış ve bu şiirsel formu geliştirip doruklara çıkarmıştır. Chopin’in, Nocturne in C Sharp Minor  adlı eseri en ünlü olanıdır.

İlginizi Çekebilir.  Denizlispor - İçel İdmanyurdu maçı ne zaman, hangi kanalda?

Gabriel Fauré, Erik Satie, Vincent d’Indy, Claude Debussy (Trois nocturnes), Francis Poulenc gibi Fransızların ilgi gösterdiği bu türde Franz Liszt (En reve), Robert Schumann (Op.23), Mihail Glinka, Balakirev, Pyotr İlyiç Çaykovski (Op.10 No.1; O.19 No.4), Nikolay Rimski-Korsakov, Alexander Scriabin ve Edvard Grieg gibi besteciler de eser vermişlerdir.


Bilgitor

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar