Nilüfer çiçeği son derece güzel bir görüntüsü olan su bitkisidir. Lotus olarak da bilinen nilüfer çiçeğini siz de yetiştirebilirsiniz. Peki, nilüfer çiçeği nasıl yetiştirilir? Gelin birlikte öğrenelim.

Nilüfer ya da lotus çiçeğini yetiştirmek için ilk etapta tohumunu temin etmeniz gerekir. Tohumları temin ettikten sonra sivri olmayan uçlarını iç dokuya zarar vermeden özenle delin. Ardından bir kaba tohumu koyun ve tohumun hizasına gelecek şekilde su ilave edin. Kabı soğuk olmayan bir ortama bırakın. Kabın içindeki su eksildikçe yine aynı seviyeye gelecek şekilde su ilave edin. Zamanla filizlenme ile birlikte su seviyesini yükseltin, gerekirse kabı da daha geniş ve derin seçin. Filizlerin tamamen suyun altında kalmasına özen gösterin.

İlginizi Çekebilir.  En fazla tarım alanı hangi ilde?

Filizler büyümeye başladığında kabın içine bir avuç trof ve bir avuç toprak koyun. Filizler uzadıktan sonra nilüferleri istediğiniz sulak alana geçirin.

Saksıda nilüfer çiçeğini yetiştirmek

Geniş ve derin bir saksı seçimi ile nilüfer tohumlarını toprakta çimlendirebilirsiniz. Çimlenme sonrası saksıya yarım kilogram toprak ve trof eklemeniz önerilir.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar