Narsisizm (İng. narcissism), kişinin kendisini olağan olmayacak şekilde ve abartılı olarak beğenmesidir. Kişinin kendine aşık olması gibi farklı tanımları yapılan Narsisizm için Öz Türkçe karşılık olarak özseverlik sözcüğü benimsenmiştir. Özseverlik, kişinin kendisine tapmasıdır. Bu davranışı sergileyen kişiye ise narsist denilmktedir.

Freud’a göre Narsisizm, dış dünyadan soyutlanan libidonun egoya yönlendirilmesidir. Narsisizm, insanın yaşamını sürdürebilmesi için makul ölçülerde gereklidir. Kişinin narsisizmi makul oranlarda değilse kendi akıl sağlığı ve toplum için olumsuz bir tabloya dönüşür. Söz konusu kişi ruhsal sorunlar, rahatsızlıklara kapı açar. Nitekim nevroz, paranoya ve psikozda narsisizm etkileri görülmektedir.

Narsisizm, tarihteki tüm büyük diktatörlerde kendini belirgin olarak göstermiştir. Tarihe damga vuran güçlü diktatörler, kendi güçlerini ve yetenekleri ile bilgilerini insan üstüymüş gibi yansıtmış ve bunun benimsenmesini istemişlerdir. Bu güçlerini günün birinde kaybetmeleri, ölüm ve etraflarındakilerin kendilerine düşman olması gibi korkuları çok büyüktür. Sınırsız bir kudret ve sonsuz şehvetleri olduklarına inanıp, sayısız insan öldürebilirler. Giderek insan olmanın üstüne taşınırlar ve bunun bir delilik olduğunu hiç fark etmezler. Dış dünya ‘ben’ olmadığı için, narsisist kişi dış dünyayı anlayamaz/algılayamaz. Bu durum da diktatörlerde korku yaratır. Zamanla daha yıkıcı, daha yalnız ve korkak bir kişilik ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir.  Erbakan'ın Partisi Seçime Girecek Mi?

Narsisistik kişilik bozukluğu olan kişiler, başkalarının düşünce ya da isteklerine saygı ve ilgi göztermezler. Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında, gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi erirler, çökerler. Empati yapamazlar. Yani kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarını anlayamazlar. Her şey sadece onlar için vardır. Her ne olursa olsun, her şey onların amaçlarına hizmet etmelidir. Başkalarının düşünce ve eylemleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler tahammül edilemez düşüncelerdir. Gerçekle bağdaşmayan, başkalarının zararına olup sadece kendi çıkarlarına uygun, kendi plan ve hedeflerine hitap eden maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır, çöker, hatta ağır psikotik tablolara girerler.

İlginizi Çekebilir.  Küçük Ev Dekorasyon

Bakınız: Narsisizm Nedir?

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar