Multipl Skleroz (MS), omurilik ve beyindeki sinirlere ve optik sinirlere zarar veren kronik bir hastalıktır. Skleroz skar anlamına gelir ve MS hastaları sinir hasarına yanıt olarak skar dokusunun birden fazla alanını geliştirir. Hasarın nerede gerçekleştiğine bağlı olarak, belirtiler kas kontrolü, denge, görme veya konuşma ile ilgili sorunları içerebilir.

Popüler sağlık sitesi  WebMd bu konuya geniş yer ayırmış. Sadece ABD’de 350.000-400.000 kadar MS tanısı konan hasta vardır. MS, Ekvator’a çok uzak İskandinavya ve Kuzey Avrupa’nın diğer kısımlarında yaygındır.  Bu alanlar daha az güneş ışığı alıyor, bu nedenle bazı araştırmacılar D vitamini (“güneş ışığı vitamini”) eksikliğinin MS’e neden olabileceğini savunmaktadırlar. Araştırmalar, D vitamini eksikliği ile otoimmün bozukluklar arasında muhtemel bir bağlantı olduğunu ileri sürüyor, ancak çalışmalar sürüyor. Genetik faktörler de rol oynamaktadır.

MS Belirtileri: Zayıflık ya da uyuşma

Sinir hasarına neden olabilir:
Bir kol veya bacakta zayıflık, Uyuşma, Denge kaybı, Kas spazmları… Bu semptomlar sıkça tetiklenmeye veya yürüme zorluğuna neden olabilir.

İlginizi Çekebilir.  Kolesterol Nedir? Kolesterolce Zengin Besinler Nelerdir?

MS Belirtileri: Görme Sorunları

MS hastalarının yarısından fazlası optik nevrit adı verilen bir görme problemi yaşar. Optik sinirin bu iltihabı, genellikle bir gözde göz bulanıklığı, renk görme kaybı, göz ağrısı veya körlüğe neden olabilir. Sorun genellikle geçicidir ve birkaç hafta içinde düzelme eğilimi gösterir. Birçok durumda, görme sorunları MS’in ilk işaretidir.

MS Belirtileri: Konuşma Sorunları

Görme problemlerinden daha az yaygın olmakla birlikte, MS’li bazı insanlar konuşma problemine girerler. Bu, MS beyinden konuşma sinyalleri taşıyan sinirlere zarar verdiğinde olur. Bazı insanlar da yutma sorunu yaşar.


İnme vs. MS

Karışıklık, bulantık konuşma ve kas güçsüzlüğü MS semptomları olabilir, ancak felç belirtileri de olabilir. Aniden konuşmak veya uzuvlarını taşımakta sorun yaşayan herkes, acilen hastaneye götürülmelidir. İlk birkaç saatte bir inme tedavisi, başarılı bir iyileşmenin en iyi ihtimalini sunar.

Hastalığın Nedenleri

Bu konuda pek çok farklı teoriler olmasına rağmen, MS’in nedeni henüz kesin olarak tespit edilebilmiş değildir.
MS, hastalığı kadınlarda, erkeklerden 2 kat daha fazla görülmektedir. Hastalık nedeni olabilecek çok çeşitli durum vardır. Daha önce geçirilmiş virütik enfeksiyonlar, çevreden kaynaklanan bazı zehirli maddeler, beslenme alışkanlıkları, coğrafi etmenler, vücudun savunma sistemindeki bozukluklar gibi nedenler ileri sürülmüş ancak bunlar kesinleşmiş değildir.

İlginizi Çekebilir.  Papatya çayının hazırlanışı, faydaları ve yan etkileri...

MS’e henüz belirlenemeyen bir virüsün neden olduğunu ileri süren uzmanlara göre; çocuklukta veya gençlik döneminde vücuda giren bu virüs; beş, on ya da on beş yıl gibi bir süre hiçbir belirti göstermeden vücutta kalmakta, daha sonra yine bilinmeyen bir nedenle, örneğin şiddetli bir üst solunum yolu hastalığı sırasında ortaya çıkmaktadır.
Diğer bir grup bilim adamı ise, oto-immün ( vücudun kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu) bir hastalık olduğunu düşünmektedirler.

Yine araştırmalar göstermiştir ki, MS bu hastalığa genetik bir yatkınlığı olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Bu, MS’in kalıtsal olduğu anlamına gelmez, fakat beyaz kan hücrelerinde bir cins HLA antigenleri bulunan kişilerin MS’e diğer insanlardan daha çok yakalandıkları anlaşılmıştır.

Bu teorilerin tümünün bir arada etkileşim gösterdikleri de düşünülebilir. Yani genetik olarak yatkın kişilerde, MS ile ilgili bilinmeyen bir virüsün, vücudun bağışıklık sistemini olumsuz yönde harekete geçirerek, sinirlerin miyelin tabakasına saldırmaya ve onu tahrip etmeye yönlendirdiği söylenebilir.

MS Tedavisi: Ağrı Yönetimi

MS için ne yazık ki tam ve kesin bir tedavi bulunmamaktadır. Son yıllarda alternatif tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bir çok tedavi denenmektedir.
MS’li kişilerin yaklaşık yarısı, sinir sisteminde kısa devre sonucunda veya kas spazmı veya zorlanma nedeniyle bir takım ağrıları geliştirir. Doktorlar, sinir ağrısını hafifletmek için antidepresanları ve antikonvülsan ilaçları reçete edebilir. Ağrı kesici ilaçlar ve anti-spazm ilaçları da kullanılabilir. Kas ağrısı genellikle masaja ve fizik tedaviye iyi yanıt verir. Kendinizi acı çekiyorsanız, seçenekleri doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir.  Antoryum çiçeğinin bakımı ve çoğaltılması

MS için Fizik Tedavi

Önemli Not: Sadece Bilgi amaçlıdır. Makale aşağıdaki linkten kısmi olarak çevrilmiştir. 

Bu yazını güncel sürümü için tıklayınız..

 

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar