Genel Kültür

Motor Sıcakken Araç Neden Zor Çalışır?

Araçların çalışması için gerekli olan parçaların başında yer alan motorda, zaman içerisinde meydana gelen sorunlar sürücülerin ciddi sıkıntı çekmesine neden olmaktadır. Motorlarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de motorun sıcakken araçların zor çalışmasıdır. Bilgitor otomobil editörümüz, Motor sıcakken araç neden zor çalışır? Sorusunun yanıtını sizler için araştırdı…

Motor sıcakken araç neden zor çalışır?

Araçlarımızda bulunan motorların çok yüksek sıcaklıklara ulaşması, aslında ciddi sorunların göstergesi olabilir. Motorun soğumasına yardımcı olan motor suyunun gerekli işlevi görememesi bu sorunun en büyük göstergesi olmaktadır. Aracınızda suyun eksik olması veya farklı nedenlerden dolayı aracınızın motoru çalışırken ciddi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır.

Bunu da Okuyabilirsin...  En Çok Satan Otomobiller

Eski nesil araçlarda motor sıcaklığının etkileri

Eski nesil olarak geçen araçlarda araç motorunda yaşanan aşırı sıcaklık kompartımında benzin kaçağı olmasını sağlayabilir ve bu sayede aracın çalışmasına engel olabilmektedir. Bu yüzden eski nesil bir aracınız varsa sorun bundan kaynaklı olabilmektedir.

Eski nesil olarak geçen araçlarda bu sorunu çözmek için ayağınızı gaz pedalının sonuna kadar basmanızı öneriyoruz. Gaz pedalına sona kadar basarak aracın boğulmasının önüne geçebilir ve sorunu bu şekilde çözebilirsiniz.

Yeni nesil araçlarda çözüm

Eski nesil araçların aksine yeni nesil araçlarda gaz pedalının sonuna kadar basılması, araçta boğulma meydana getireceğinden dolayı, ciddi sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Eğer aracınız yeni nesil yani yüksek model araç ise gaz pedalına basmak yerine, enektör bujilerinin temizliğinin yapılması araçta meydana gelen sorunun ortadan kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden de bu araçların bakımını otomatik olarak yaptırmanız gerekmektedir.

Gönderiliyor
Kullanıcı Oyları
( oy)

Yorumlar

Yorumlar


Yorum Bırak