Rusya’ya seyahat hizmet ve hususi pasaport sahipleri ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler dışında vizeyle yapılmakta. Yeşil veya Gripasaportunuz varsa Rusya girişinden itibaren 30 gün süreyle seyahat edebilmekte. Vize almak yükümlülüğüne tabi ziyaretçiler için online vize işlemleri yapmak şart.

Moskova gezisi için vizeye tabi olanlar Vize işlemlerini birkaç hafta önceden başlatmış olmalılar. Rusya için vize işlemlerinde, İstanbul-Antalya-Moskova‎ başvuru ofisleri var. Bu firmalardan yardım alabilir.

Moskova’da Ulaşım

Moskova, metro ile anılır. Toplu taşımanın  oldukça ucuz olduğu kentte metroya binmek bile başlı başına bir gezi etkinliğidir. Moskova Metro’sunun kendine özgü mimari yapısı, tarihi ve kültürel dokusu vardır. Moskova’nın her yerine metro ile ulaşabilme imkanınız olacaktır.  Metro gezisi de dahil olmak üzere, Moskova gezisinde şayet turla gitmiyorsanız yanınızda Rusça bilen birinin olması çok büyük avantaj olacaktır. Bununla birlikte son zamanlarda epeyce gelişen tercüme araçlarının mobil uygulamalardan yardım alabilirsiniz. Moskova’da İngilizce veya başka dillerde levha görmek pek mümkün değil.

Nerede Kalınır? Moskova’da Otel Bul

Moskova gezisi planlanmasında konaklama yerleri önemlidir. Moskova’da kalmak için çok sayıda her keseye uygun oteller bulunmakta. Moskova Otelleri Rezervasyon linkini kullanabilirsiniz. Bu bağlantıda Moskova Fırsat Otelleri yakalarsanız hızlıca değerlendirin deriz. Keza bu fiyatlar bir süre sonra normale dönüyor. Moskova Otelleri için beklentilerinizi karşılayacak uygun fiyatlar bulabilirsiniz. Bu bağlantıdaki otel yorumlarının gerçek müşterilere ait olduğunu belirtmek isteriz. Otel tercihinizde,   Kremlin , Kızıl Meydan ve Bolşoy Tiyatrosu gibi tarihi mekanlara yakınlığını da dikkate almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir.  Otel Rezervasyon Siteleri

Moskova’da Otel Bul

Booking.com


Moskova’da Alışveriş

Alışveriş açısından Moskova oldukça geniş seçeneklere sahip. Ünlü giyim markalarından tutun da yerel markalara kadar pek çok seçenek var.  Bununla birlikte Moskova dünyanın moda merkezlerinden biri haline geçme yolunda ilerliyor.

Moskova’da nerede ne yenir?

Moskova mutfağında trend sağlıklı ve taze yiyecekler yönünde gelişiyor. Geleneksel Rusya mutfağı yanında diyet yemekleri ve vejeteryanlar ile veganlar da ihmal edilmiyor. Otellerin kahvaltı dahil hizmetlerinde, zengin kahvaltı menüleri var. Bunun dışında gerek otel restoranlarında gerekse Moskova merkezinde çok çeşitli yemeklere sahip bir mutfak sizleri bekliyor. Moskova restoranlarında yemekten önce aperatif olarak verilen Zakuski ünlüdür.  Siyah ekmek, salatalık turşusu, pancar turşusu ve balıktan oluşan bu tabak, genellikle yemeklerden önce ikram eidlir. Moskova’da yine Rusların ünlü çorbası Solyanka, mantının Rus versiyonu olarak gösterilen Pelmeni ve Tavuk göğsünün içerisine sarımsak ve tereyağı konulurak yapılan karışımın ekmek kırıntısına batırılarak kızartılması ile oluşan Kotleti Po Kieveski adlı yemek çok revaçtadır. İçecekler için Rusya ile özdeşleşmiş olan Votka ilk akla gelendir.

Moskova’da Ziyaret Edilecek Yerler

Dünyaca ünlü şairimiz Nâzım Hikmet Ran’ın Moskova’daki mezarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zaten Türkiye’den giden herkesin ilk uğrak yerlerinden biri.  Moskova ile özdeşleşen sanat ortamından biri de Bolşoy Tiyatrosu.  Bolşoy , Rusya’nın bale ve opera merkezi durumunda. Moskova gezisi olur da Moskova Metrosu  olmazsa o iş yalandır. Kremlin  , Kızıl Meydan ve  Aziz Basil Katedrali’ni ziyaret etmek dışında Moskov’da tabi ki daha gidecek, egzecek çok yer var.

İlginizi Çekebilir.  Floransa'da Gezilecek Yerler ve Konaklama Yerleri

Kremlin

Moskova Kremlin, Rusya’nın neredeyse simgesidir. Moskova’nın en eski yerlerinden biridir. Tarihi ve kültürüle yanı ile beraber Rus devletinin merkezi ve Rusya Devlet Başkanı’nın ikametgahıdır. Moskova Kremlin ve Kızıl Meydan, UNESCO tarafından 1990 yılında dünya çapındaki miras listesine dahil edilmiştir. Kremlin kompleksinin içinde Armory Odası, Müjde Katedrali, Başmelek Katedrali, Varsayım Katedrali, Patrik Hazretleri Odası, Bornoz Tevdi Kilisesi gibi çeşitli müzeler bulunmaktadır.

Kremlin

Kremlin

Kremlin, Çarşamba ve Cuma günleri 10: 00 -18: 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Bolşoy Tiyatrosu

Bolşoy Tiyatrosu, Moskova’daki en ünlü tiyatrodur. Tiyatro her yıl yaklaşık 3-4 farklı opera ve 2-3 bale gösterimi olmaktadır.  Biletler ve çalışma saatleri hakkında bilgi için, www.bolshoi.ru

Aziz Basil (Pokrovsky) Katedrali

Ünlü St. Basil Katedrali, Kızıl Meydan’ın Voskresensky Kapısı’nın karşısında yer almaktadır. Kazan Hanlığı’nın fethi onuruna 1554-1560 yıllarında Çar Çar IV. İdaresine bağlı olarak yapılmıştır. Efsaneye göre, Çar bitmiş katedrali görünce, başka hiçbir yerde böyle güzel bir bina inşa etmemeleri için mimarlara kör olmalarını emretmiştir.

GUM Mağazası

Moskova’da alışveriş yapmak için en ünlü yer GUM Mağazasıdır. Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezidir. Mimari yönü ile öne çıkar. Kızıl Meydan’da bulunmaktadır. Lüks bir tarza sahip olan mağazada Louis Vuitton, Dior, Hugo Boss, Burberry vb. Gibi markalar satılmaktadır. Çok sayıda kafe ve restoran var. GUM kültür merkezi olarak da ünlüdür. Sanat ve fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Moskova Metrosu

Moskova metrosu mimarisiyle ünlüdür ve “Moskova’nın yeraltı sarayları” olarak adlandırılan istasyonlar kentin en ilgi çekici yerleri haline gelmiştir.

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu

Eski, savaş öncesi istasyonlar Rusya’nın sanayileşmesini sembolize ederken, savaş sonrası olanlar ulusun zaferini ve gururunu sembolize etmek için yapılmıştır. İlk metro hattı 1935 yılında inşa edilen Sokolnicheskaya idi. “Majakovskaya” en güzel istasyonlardan biri olarak kabul edilir. Ancak, “Devrim Meydanı”, “Kropotkinskaya”, “Komsomolskaya”, “Novoslobodskaya”, 1930-1950’nin en ilginç mimari eserleri olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir.  Türkiye’de Turizm ve Turizm Çeşitleri

Kuskovo Malikhanesi

18. yüzyılda inşa edilmiş ve tipik Rus mimarisinin temsilcisidir. Bir saray, büyük bir park ve göletler ile muhteşem bir sitedir. Kuskovo Estate, dışarıda güzel bir gün geçirmek için ideal bir mekandır.

Geçmişte, Kuskovo, mülk sahipleri, Moskova’nın soylu ve hatta Rusya İmparatoriçesi Catherine II gibi sayısız misafir için haftada iki kez büyük partilere ev sahipliği yaptı. Arazi barok ve klasisizm çok güzel bir kombinasyonudur. Kuskovo’da ayrıca bir müze vardır. Kuskovo Estate yaz aylarında festivallere ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır

Devlet Tarih Müzesi

Moskova’nın tarihi müzesi, Rus tarihinin her aşamasını temsil eden geniş bir koleksiyona sahiptir. Müze Kızıl Meydan’da bulunuyor ve Rusya’yı eskiden 21. yüzyıla kadar sergileyen çok sayıda sergi var. Müze, Moskova’daki en popüler müzelerden biridir. Rus tarihi ile ilgileniyorsanız, bu müze mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Moskova ve Çevresindeki Sanat Galerileri‎

Moskova müzeler kentidir. Birbirinden ünlü 96 sanat müzesi, 18 askeri müze, 24 bilim müzesi, 75 tarih müzesi ve tam 221 sanat galerisi mevcuttur.

Bu Yazı Ne Kadar Faydalı Oldu?
Bu Yazı Faydalı İse Puanlayabilirsiniz!
[Toplam: Ortalama: ]

Yorumlar

Yorumlar